fbpx

JakiEkogroszek.pl

katalog, ceny, testy, analizy, promocje

Zastanawiasz się, jaki kocioł przemysłowy do firmy wybrać? Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, nie jest to proste zadanie. Na rynku można znaleźć wiele maszyn tego typu, które różnią się nie tylko rodzajem paliwa, ale i efektywnością energetyczną. Z tego artykułu dowiesz się, na jakie kwestie powinieneś zwrócić szczególną uwagę!

 

Mam używany kocioł przemysłowy – czy wystarczy go zmodernizować?

Jeśli urządzenie jest w dobrym stanie technicznym i chcesz tylko je odświeżyć, na przykład ze względu na konieczność dostosowania do znowelizowanych przepisów i norm emisyjnych, to – owszem – jest to możliwe. Mało tego, w takiej sytuacji nie musisz nawet tworzyć na nowo wykresów obciążeniowych – to spora oszczędność czasu. 

Przed rozpoczęciem prac sprawdź też archiwalne zapisy z historii działania urządzenia. Szczególnie skup się na:

  • weryfikacji, czy występowały nagłe skoki energii,
  • kontroli ciśnienia obliczeniowego – starsze urządzenia zwykle mają tutaj zawyżone parametry techniczne.

Praktyka pokazuje jednak, że nie każde takie urządzenie można zmodernizować. A nawet jeśli jest to możliwe, to może okazać się, że poniesione koszty będą niewspółmierne do uzyskanych efektów. 

Poza tym może zdarzyć się też, że niektóre używki nawet po odnowieniu nie spełnią rygorystycznych przepisów środowiskowych, np. tych, które definiuje norma PN EN 303-5:2012 lub dyrektywa Ecodesign. O wiele lepiej zainwestować w nowe, najwyższej jakości kotły przemysłowe od BOSCH.

Jaki kocioł przemysłowy wybrać?

Ciepłownictwo  to dość specyficzny segment rynku, który w dużej mierze uzależniony jest od warunków atmosferycznych. W naszym klimacie, na przykład w Przedsiębiorstwach Energetyki Cieplnej, które współpracują ze spółdzielniami mieszkaniowymi, sezon grzewczy zwykle trwa od października do maja. 

Latem takie kotły wciąż pracują, jednak w ograniczonym zakresie – na przykład do wytwarzania ciepłej wody użytkowej. Taki proces nie wymaga zbyt wielkiej mocy. 

W zimie, gdy temperatura na dworze szybko spada, często trzeba zaangażować całą ich moc. W związku z tym, że to właśnie kotły stoją na straży komfortu tysięcy lokatorów, muszą być niezawodne.

Kluczowe parametry, na które musisz patrzeć to:

  • precyzja w ustalaniu temperatury grzewczej (zarówno odbioru, jak i tzw. regulacji kaskadowej),
  • odpowiednia moc palnika,
  • czas trwania przetwarzania,
  • deklarowane straty cieplne. 

Analizując wszystkie te dane i korzystając z pomocy specjalistów, na przykład tych pracujących w BOSCH, będziesz w stanie precyzyjnie określić moc kotła (lub instalacji kotłowej składającej się z wielu jednostek tak zwanych kaskad). 

Jakie rodzaje kotłów przemysłowych są dostępne na rynku?

Na rynku znajdziesz wiele różnych rozwiązań. Te najpopularniejsze to kotły:

  • odzysknicowe – czyli takie, które wykorzystują ciepło odpadowe do wytwarzania pary dla celów technologicznych;
  • wodorowe – przyjazne dla planety rozwiązanie, które zdaniem wielu ekspertów jest najlepszą alternatywą dla paliw kopalnych. Urządzenie odwraca proces elektrolizy: spala wodór w tlenie, co prowadzi do wydzielania się energii cieplnej;
  • elektryczne – to rozwiązanie, które nie pozostawia śladu węglowego, a więc jest w pełni przyjazne dla środowiska. Urządzenia dostępne w ofercie BOSCH, np. Universal ELSB wyróżniają się też wysoką sprawnością wytwarzania pary nasyconej oraz bardzo szybkim czasem rozruchu;
  • parowe – klasyczne, znane od lat rozwiązania, które zapewniają wysoką wydajność energetyczną (w przypadku maszyn BOSCH: od 175 do 55000 kg/h). To także urządzenia, do których paliwem może być m.in. olej lub gaz. Większość nowoczesnych maszyn tego typu jest też zgodna z wytycznymi H2-ready.

Artykuł sponsorowany