fbpx
katalog, ceny, testy, analizy, promocje

Nowe, czerwcowe zestawienie pokazuje stabilizację. Część sprzedawców zdecydowała się na obniżkę, część podniosła ceny. Najwięcej pozycji pozostało bez zmian.
Najtaniej ekogroszek workowany z dostawą można kupić w cenie 1550 zł za tonę. Większość ofert oscyluje jednak w przedziale między 1900 zł a 2100 zł za tonę.

Zobacz całe zestawienie cen.

 

Jak widać nie dzieje się nic specjalnego więc w zamian podzielę się trzema spostrzeżeniami.

1. Czy kupić już węgiel?
Czerwiec to dobry miesiąc, aby rozważyć zakup węgla na najbliższy sezon. Obecnie jest niewielkie zainteresowanie, można więc liczyć na sprawną obsługę i niewielkie upusty. Dodatkowo pogoda znacznie się poprawiała co daje nadzieje na zakup suchego opału. Również ceny, w porównaniu do tych sprzed kilku miesięcy są na dość niskim poziomie.

2. Czy węgiel będzie tańszy?
Trudno jest jednoznacznie stwierdzić czy w najbliższych miesiącach będzie taniej. Stosunkowo mocna złotówka i coraz niższe ceny na światowych rynkach sugerują dalsze spadki. Z drugiej strony na rynku mocno została ograniczona konkurencja, a cześć firm zajmuje się też transportem węgla z PGG i nie ma interesu w tym aby obniżać swoje zyski. Dodatkowo ceny w dużej mierze dyktują państwowe spółki, a ewentualna decyzja o korekcie będzie uwarunkowana politycznie.

3. Co dalej?
Z jednej strony mamy coraz niższe ceny na światowych rynkach, rosnące hałdy węgla przy kopalniach, presja społeczna i zbliżające się wybory będą bodźcem do obniżek. Z drugiej strony nierentowne kopalnie, roszczenia górników, konieczność importu niskiej jakości, niesortowanego węgla, oraz zobowiązanie, że w przeciągu kilku lat zlikwidujemy kotły na paliwo stałe zmuszają do pozostawienia cen przynajmniej na niezmienionym poziomie. Jestem ciekawy jak rząd poradzi sobie z problemami które dopiero nadejdą.