fbpx
katalog, ceny, testy, analizy, promocje

Na obecnym posiedzeniu, sejm ma przegłosować ustawę dotyczącą regulacji cen ciepła systemowego oraz dopłat do innych źródeł ogrzewania np. gazu, pelletu czy drewna. Nas, ogrzewających domy węglem, interesuje artykuł 50 i 52. Zmieniają one bowiem aktualnie obowiązującą ustawę o dodatku węglowym.

Omówię najważniejsze poprawki.
1. Osoby, które zmieniły swoje deklaracje po 11 sierpnia nie dostaną dodatku
2. Na jeden adres będzie przysługiwał tylko jeden dodatek.
3. Kto pierwszy złożył wniosek pod danym adresem ten otrzyma pieniądze.
4. Jeśli otrzymasz dodatek na inne źródło np. gaz to nie będzie przysługiwał Ci dodatek węglowy.
5. Zostaje wydłużony czas wypłaty dodatku do 2 miesięcy ale nie później niż do końca roku.
6. To czy wniosek jest zgodny z prawdą ma być weryfikowane. Sprawdzone mają być informacje zebrane przy opłatach za odpady komunalne, przyznanych świadczeniach rodzinnych, wychowawczych, z dodatku osłonowego i mieszkaniowego oraz dane zgromadzone w rejestrze PESEL oraz rejestrze mieszkańców.
7. W przypadku wątpliwości może zostać przeprowadzona kontrola w Twoim domu. Jeśli odmówisz to wniosek zostanie rozpatrzony odmownie.
8. Jest też mowa o wywieszeniu informacji o okresowych kontrolach źródeł ciepła przez kominiarzy.
9. Wnioski już przyjęte ale nierozpatrzone mają podlegać nowym zasadom.

Opisane poprawki zmieniają już obowiązującą ustawę o dodatku węglowym, która zaś zastąpiła ustawę o gwarantowanej cenie węgla. Muszą one zostać wprowadzone w ekspresowym tempie, ponieważ już w pierwszej transzy gminy wnioskują o kwotę wyższą niż przewidziano w ustawie. Inaczej mówiąc nie wystarczyłoby pieniędzy.
Teraz wszystkie wnioski trzeba sprawdzić i wydać odmowy wypłacenia zasiłku. Będzie tylko jeden dodatek na jeden adres.

Zastanawiam się co z osobami, które zmieniły deklaracje po 11 sierpnia. Nie dostaną dodatku z innych źródeł ciepła ponieważ w CEEB mają wpisany np. kocioł na węgiel. Wydaje się, że zgodnie z proponowanymi zmianami nie dostaną też dodatku węglowego.

Tak czy inaczej dodatek węglowy jest korzystny tylko dla osób przezornych, które już wcześniej zakupiły opał i nie uwierzyły w obietnice przedstawicieli rządu. Po informacji o przyznaniu dopłat ceny węgla mocno wzrosły, również w spółkach skarbu państwa Tauronie i PGG. Dopłata w wysokości 3 tys. zł pokryje więc tylko różnice w cenie, która powstała przez ostatnie tygodnie.

Rząd twierdzi, że „pomaga” obywatelom w ciężkiej sytuacji. Na razie obietnice o tanim i dostępnym węglu okazały się mrzonką, dopłaty podbiły ceny do jeszcze wyższych poziomów, a sprowadzany z zagranicy węgiel jest fatalnej jakości. Bałagan przy ustawach ciężko nawet komentować. To jest skandal, w jaki sposób tworzy i przestrzega się w Polsce prawo.