fbpx

JakiEkogroszek.pl

katalog, ceny, testy, analizy, promocje

W tym materiale spróbuję odpowiedzieć na pytanie czy warto poczekać na rządowe dopłaty do węgla. Na wstępie zaznaczę jednak, że jeszcze nie wiemy jak będą one dokładnie wyglądały. Mogę więc jedynie spekulować. Decyzję o zakupie musisz podjąć samodzielnie.

Jeśli mieszkasz na Śląsku lub w okolicach to sprawa jest prosta. Taniej niż w kopalni nie będzie. Obecnie ceny węgla w PGG są poniżej gwarantowanej ceny ustalonej przez rząd. Koszt transportu jest stosunkowo niewielki dlatego taki zakup powinien być opłacalny. Jednocześnie zdaje sobie sprawę, że kupienie czegokolwiek w sklepie PGG jest bardzo trudne. Takie czasy.

Dla mieszkańców pozostałej części Polski sprawa będzie bardziej skomplikowana. Rząd twierdzi, że panuje nad sytuacją, ceny zostaną uregulowane, dystrybucja usprawniona, a węgla wystarczy dla wszystkich. Nawet padło zapewnienie, że powstanie nadwyżka w okolicach 1 mln ton. Jeśli masz zaufanie do rządzących to możesz spokojnie poczekać. Już w sierpniu, w lokalnym składzie, powinieneś móc kupić 3 tony węgla w cenie 996,60 zł.

Osobiście mam duże wątpliwości co do proponowanych rozwiązań. Nie będę po raz kolejny wskazywał komplikacji jakie generuje ustawa. Zrobiłem już to w osobnym filmie (link).
Z całą pewnością, rząd ma świadomość istniejących problemów i albo je ignoruje albo są inne czynniki o których nie mówi. Może mamy już zakontraktowane duże ilości węgla importowanego, a może ustawa ma na celu tylko dofinansować polskie spółki aby mogły zwiększyć wydobycie.

W ostatnich dniach pojawiła się za to informacja, że Ministerstwo Środowiska i Klimatu uchyli czasowo normy dotyczące jakości paliw stałych. Węgla więc będzie więcej, co prawda słabej jakości ale jednak więcej. Podejrzewam, że za miesiąc będzie dostępny w okazyjnej ustawowej cenie. Każdy kto posiada kocioł na ekogroszek z automatycznym podajnikiem wie co to oznacza. Spieki, zerwane zawleczki i góry popiołu.

Najbardziej obawiam się, że po uruchomieniu dopłat wszyscy ruszą aby go kupić. Węgla może nie być w wystarczającej ilości. Część osób swój przydział otrzyma dopiero w listopadzie lub grudniu. Warto być na to przygotowanym i mieć jakąkolwiek opcję na początek jesieni.

Muszę też dodać, że pojawiły się głosy jakoby węgiel miałby zostać zwolniony z podatku VAT. To może mieć wpływ na ceny.

Podsumowując. Moim zdaniem warto mieć choćby minimalną ilość węgla lub drewna. Jeśli chcesz poczekać na dopłaty to postaraj się mieć odłożony większy zapas gotówki na opał. Tak na wszelki wypadek. Staraj się śledzić informacje związane z dopłatami aby kupić tańszy opał już w wakacje. Gdzie i kiedy pojawi się węgiel z dotacją będę oczywiście informował na kanale.