Podstawowe parametry podane przez producenta
Według producenta ekogroszek ma wartość opałową w przedziale 26-28 MJ/kg (na worku podane powyżej 26 MJ/kg), zawartość popiołu do 4% (na worku do 5%), zawartość siarki 0,5%, uziarnienie 5-25 (na worku 8-25), spiekalność 0 RI. Jest to typ węgla 31.2 (płomienny).
Pakowanie
Worki są w standardowej wadze, czyli po 25 kg. Folia jest mocna, znajdują się na niej otwory do mikrowentylacji.
Waga
Waga worków w każdym przypadku była nieco wyższa niż podana na opakowaniu. Średnio wyniosła 25,16 kg (25,20|25,30|25,16|25,01). Warto podkreślić, że są to wartości przy suchym ekogroszku.
Wilgotność
Testowany ekogroszek był zakupiony latem i przez kilka miesięcy został mocno przesuszony. Nie mogę stwierdzić czy producent zawsze dostarcza suchy produkt.
Granulacja
Granulacja jest zróżnicowana. Najwięcej jest drobnych kawałków. Część jest ponadwymiarowa.
Zgodnie z informacją na opakowaniu nie znalazłem większych kamieni.
Spalanie
Ekogroszek spala się bardzo dobrze. Powstają niewielkich rozmiarów spieki, które są całkowicie niegroźne.
Popiół
Popiół to jedna z głównych zalet tego ekogroszku. Jest jak z papierosa: drobny i sypki. Po zważeniu wyszło 4,46 kg ze 100 kg ekogroszku czyli 4,46 % (tyle, co podaje producent). Objętościowo wyszło ok. 13-14 litrów.
Wydajność
100 kg ekogroszku wystarczyło na 7 dni. Dwie noce były z mocnym mrozem (jak na tę zimę) ok. -9/-10°C. Pozostałe noce były w okolicach 1-2°C. W dzień średnia temperatura dochodziła do 6°C.
Podsumowanie
Pomijając granulację i drobne spieki jest to całkiem dobry ekogroszek. Daje radę przy większych mrozach, ma niewielką ilość popiołu, nie zawiera kamieni i zapakowany w solidną folię.
Test przeprowadzony w domu z poddaszem użytkowym, ok 150m2, nowy i ocieplony.
Piec na ekogroszek klasy 5, z PIDem, plus bojler. Temperatura ustawiona na 22-23°C