fbpx

JakiEkogroszek.pl

katalog, ceny, testy, analizy, promocje

 

Podstawowe parametry podane przez producenta

Producent na worku podaje, że węgiel ma wartość opałową na poziomie 27 MJ/kg, niską spiekalność do 5 RI, zawartość popiołu w przedziale 5-6% i zawartość siarki 0,3%. Granulacja ma być drobna 3-25mm. Dodatkowo możemy przeczytać, że jest to paliwo bezdymne, które w znaczący sposób redukuje emisję pyłów.

Pakowanie

Worki są w nietypowej wadze. Zamiast 25 kg są po 15 kg. Jest to dobre rozwiązanie, gdy np. podczas wyjazdu, uzupełnianiem zasobnika musi zając się żona ;) . Folia nie jest zbyt gruba, lecz przy tej wadze wystarczająca.

Błękitny Węgiel jest lżejszy niż ekogroszek, jest go objętościowo więcej. Sprawdziłem, wsypując tę samą ilość węgla do wiaderka. Wyszła proporcja 2/3 czyli objętościowo jedna 1 tona ekogroszku odpowiada 1,5 tonie palia bezdymnego.


Różnica w objętości. Po lewej 15 kg Błękitnego Węgiela, a po prawej 20 kg ekogroszku.


Waga

Waga worków była zwykle wyższa niż 15 kg. Średnio wyniosła 15,55 kg (15,49|15,67|15,61|15,42).


Wilgotność

Waga węgla pobranego prosto z worka wynosiła 2,975 kg. Po wysuszeniu spadła do 2,79 kg, co daje wilgotność na poziomie 6,21%.


Granulacja

Granulacja jest bardzo drobna. Zgodnie z informacją podaną na worku mieści się w przedziale 3-25mm. Węgiel ma inna strukturę niż zwykły ekogroszek. Jest bardziej porowaty i lżejszy. Nie znalazłem kamieni.


Spalanie

Węgiel pali się bardzo dobrze, spokojniejszym płomieniem. Powstają niewielkie spieki ale są całkowicie niegroźne. Można dostrzec błękitny ogień.


Popiół

Mimo, że jest to produkt stworzony na bazie polskiego węgla, ilość popiołu jest bardzo mała. Spalenie 100 kg węgla wygenerowało 6,05 kg popiołu, czyli mieści się w widełkach podanych przez producenta. Objętościowo jest go tylko 10-12 litrów, dzięki czemu można rzadziej opróżniać popielnik.


Wydajność

100 kg węgla wystarczyło na ok. 8,5 dnia. W dzień średnia temperatura średnio wynosiła 8,5°C, a w nocy poniżej 2°C (pierwsze dnie noce były z lekkim mrozem).
W porównaniu do przeciętnego ekogroszku, to paliwo wydaje się być bardziej wydajne.


Czystość kotła

Jest to pierwszy i na razie jedyny produkt (z testowanych do tej pory), w którym po tygodniu ilość sadzy i pyłu w kotle jest znikoma. Porównując do innych ekogroszków, nie ma co czyścić.


Podsumowanie

Błękitny Węgiel to paliwo, które z powodzeniem może zastąpić typowy ekogroszek. Jego niewątpliwą zaletą jest mniejsza ilość zanieczyszczeń i większa wydajność. Dzięki lżejszym workom, niewielkiej ilości popiołu i sadzy jest też wygodniejszy w stosowaniu. Głównym minusem jest wysoka cena.

Test przeprowadzony w domu z poddaszem użytkowym, ok 150m2, nowy i ocieplony.
Piec na ekogroszek klasy 5, z PIDem, plus bojler. Temperatura ustawiona na 22-23°C