fbpx
katalog, ceny, testy, analizy, promocje

Podstawowe parametry podane przez producenta

Ekogroszek Jaret Plus od firmy Tauron wartość opałową ma poziomie 25 MJ/kg, zawartość popiołu to 9%, zawartość siarki 1%, a uziarnienie 6-25 mm. Na stronie producenta znajdziemy powyższe wartości ujęte w widełkach.


Dostawa

Dostawa odbywa się w standardowy sposób, czyli kurierem. Palety są nietypowe, ponieważ jedna zawiera 800 kg węgla, a nie tonę, jak to jest zazwyczaj.
Ekogroszek został zamówiony na przełomie wiosna-lato. Był suchy. Na duży plus są czyste worki. Widać, że są świeżo zapakowane, a dostawa pochodzi bezpośrednio od producenta.


Pakowanie

Worki są solidne. Żaden nie był uszkodzony ani nie pękł podczas przenoszenia. Posiadają mikrowentylację.


Waga

Worki są nietypowe. Ważą po 20 kg co sprawia, że są wygodniejsze w przenoszeniu i uzupełnianiu podajnika. Po zważeniu wyszło średnio 20,28 kg (20.26, 20.37, 20.18, 20.31).


Wilgotność

Po zważeniu osuszonej próbki wilgotność ekogroszku wyszła na poziomie 2,71%.


Granulacja

Granulacja jest ok. Jest trochę podziarna i pyłu, ale w umiarkowanej ilości. Co istotne, nie znalazłem większych kamieni.Spalanie

Ekogroszek pali się dobrze. Nie powstają większe spieki. Po dotknięciu wszystko się rozsypuje.
Jest za to trochę sadzy. Zabrudzenie kotła określiłbym na poziomie umiarkowanym.


Popiół

Popiołu jest sypki, choć zawiera sporo drobnych spieków, kruchych grudek. W porównaniu do innych ekogroszków jest go sporo. 100 kg spalonego węgla wygenerowało ok. 20 l popiołu, który ważył 8,71 kg. (8,7%). Czyli prawie dokładnie tyle ile deklarował producent.


Wydajność

100 kg ekogroszku pozwoliło na ogrzewanie domu przez ok. 6 dni, gdy średnia temperatura w nocy była delikatnie poniżej zera, a w dzień dochodziła do 5 stopni.


Podsumowanie

Ekogroszek jest solidnie zapakowany, można go kupić w dość atrakcyjnej cenie i nie generuje większych problemów przy spalaniu. Zawiera jednak dużo siarki i pozostaje po nim sporo popiołu. Dobrze sprawdzi się głównie wiosną i jesienią.


Test przeprowadzony w domu z poddaszem użytkowym, ok 150m2, nowy i ocieplony.
Piec na ekogroszek klasy 5, z PIDem, plus bojler. Temperatura ustawiona na 22-23°C