fbpx
katalog, ceny, testy, analizy, promocje

Podstawowe parametry podane przez producenta:
Test dotyczy ekogroszku Patriot Gold. Został on zakupiony w hipermarkecie. Jego parametry to: 26-28 MJ/kg, poniżej 0,6% zawartości siarki, 2-6% popiołu, 5-12% zawartości wilgoci i granulację 5-25 mm. Ma takie same wartości jak ekogroszek Patriot Plus.

Pakowanie
Worki wydają się solidne. Żaden się nie rozerwał. Posiadają mikrowentylację.

Waga
Waga jednego worka to standardowe 25 kg. Po zważeniu wyszło nieco więcej. Średnia waga to 25,15 kg (25,28|25,17|25,01|25,15).

Granulacja
Granulacja jest gruba choć jest też trochę drobniejszej. Jeśli dobrze się przyjrzeć to można odnieść wrażenie, że jest to mieszanka co najmniej dwóch ekogroszków. Jeden jest matowy i bardzo twardy, a drugi bardzo błyszczący i miękki (można go przełamać).Spalanie
Ekogroszek pali się bardzo dobrze. Nie tworzą się duże spieki. Wszystko po dotknięciu się kruszy i rozpada.
Po spaleniu 100 kg zebrało się trochę sadzy. Jest sypka, łatwa do usunięcia.

Popiół
Popiół jest w części bardzo drobny (jak z papierosa) oraz grudkowaty. Można w nim znaleźć twardsze kawałki, które wyglądają jak kamienie. Po rozbiciu widać, że są to niewielkich rozmiarów spieki. Kamienie też można znaleźć ale nazwałbym je raczej kamyczkami.
Spalenie 100 kg węgla wytworzyło ok. 15 litrów popiołu o wadze 7.41 kg co daje 7,4% zawartości popiołu.

Wydajność
100 kg ekogroszku wystarczyło na 6 dni. Średnia temperatura w dzień wynosiła ok. 3°, a w nocy -2,3°. Typowa polska lekka zima z mrozem w nocy.

Test przeprowadzony w domu z poddaszem użytkowym, ok 150m2, nowy i ocieplony.
Piec na ekogroszek klasy 5, z PIDem, plus bojler. Temperatura ustawiona na 22-23°C