fbpx

JakiEkogroszek.pl

katalog, ceny, testy, analizy, promocje

Wybór metody ogrzewania to sprawa indywidualna. Przy decydowaniu się na konkretny opał warto wziąć pod uwagę kaloryczność w stosunku do komfortu i ponoszonych kosztów. Rosnącą popularnością cieszą się ekologiczne źródła ogrzewania bezpieczne dla użytkowników i środowiska, natomiast nadal dominują piece i kotły na paliwa stałe. Obok węgla i drewna wiele osób chętnie decyduje się również na ekogroszek i pellet.

 

Ekogroszek i pellet – zalety paliw stałych

Ekogroszek i pellet to paliwa stałe, natomiast tylko pellet można uznać za ekologiczny. Natomiast ekogroszek stanowi rozsądną alternatywę dla tradycyjnego węgla kamiennego, ponieważ w mniejszym stopniu zanieczyszcza środowisko.

  • Ekogroszek – paliwo produkowane w procesie kruszenia, przesiewania i płukania węgla kamiennego lub brunatnego. W porównaniu ze zwykłym węglem ekogroszek ma lepsze parametry spalania. To paliwo efektywniejsze, bardziej ekonomiczne i mniej zanieczyszczające środowisko szkodliwymi substancjami – głównie siarką i pyłami. W zależności od formy wyróżnia się ekogroszek sprzedawany luzem i w workach. Wydajniejsze i łatwiejsze w przechowywaniu jest paliwo workowane, najlepiej w formie ziaren o granulacji od 5 do 25 mm.
  • Pellet – paliwo ekologiczne produkowane z materiałów zaliczanych do odnawialnych źródeł energii w procesie sprasowania – zwłaszcza drewna lub trocin. Pellet występuje w formie drobnego granulatu najczęściej pakowanego do worków, co ułatwia transport i przechowywanie. Paliwo charakteryzuje również stabilność i wysoka efektywność cieplna.



Ekogroszek czy pellet – porównanie parametrów technicznych

Do ogrzewania budynków mieszkalnych i przemysłowych stosuje się pellet oraz ekogroszek. Dla wyboru optymalnego źródła ogrzewania najlepiej wziąć pod uwagę cechy charakterystyczne i parametry paliwa stałego – kaloryczność, łatwość i komfort obsługi, wpływ na środowisko i koszty – początkowe i bieżące.

  • Kaloryczność – wyższa wartość opałowa to lepsze i efektywniejsze spalanie. Pellet ma kaloryczność w granicach do 20 MJ/kg, ekogroszek – do 29 MJ/kg.
  • Komfort – najczęściej to opał workowany, co pozwala na komfortowe przechowywanie i ładowanie paliwa, zwłaszcza jeżeli kocioł jest wyposażony w automatyczny system podawania. Podnosi to komfort obsługi, ponieważ użytkownik nie musi ręcznie dozować opału. Niezależnie od rodzaju paliwa stałego po spalaniu pozostaje niewielka ilość popiołu. Spiekalność ekogroszku powinna wynosić do 10% (10 RI), co oznacza, że z tony paliwa powstaje do 100 kg popiołu, natomiast RI ekogroszku może być zbliżone nawet do 0. W przypadku pelletu spiekalność kształtuje się na poziomie poniżej 1% (do 10 kg popiołu ze spalenia 1000 kg pelletu).
  • Wpływ na środowisko – pellet to paliwo odnawialne i ekologiczne. Ekogroszek emituje do atmosfery dwutlenek węgla i siarkę, natomiast w mniejszych ilościach w porównaniu z tradycyjnym węglem kamiennym.
  • Koszty – wybór ekogroszku jest uzasadniony ze względów ekonomicznych. To paliwo tańsze od pelletu, mniej zapłacić trzeba także za kocioł.


Piece na pellet i ekogroszek – charakterystyka

Aby móc odpowiednio spalać ekogroszek lub pellet, należy wyposażyć się w dedykowany kocioł. Czym się charakteryzuje?

  • Kotły na pellet – piece o większej efektywności od tradycyjnych kotłów spalających drewno. Dla komfortu eksploatacji warto wybierać modele z system automatycznego podawania paliwa. Przydaje się również sterownik umożliwiający regulację temperatury i programowanie czasu pracy urządzenia. Wadą jest wyższy koszt zakupu i instalacji w porównaniu z modelami do spalania ekogroszku.
  • Kotły na ekogroszek – to piece tańsze od przeznaczonych do spalania pelletu, o wysokiej wartości opałowej przy mniejszym zużyciu paliwa. Również kotły do spalania ekogroszku mogą mieć automatyczny podajnik i sterownik do regulowania pracy urządzenia.

Optymalnym wyborem jest model uniwersalny przeznaczony do skutecznego spalania ekogroszku i pelletu. Teoretycznie można spalać pellet w piecu na ekogroszek, ale nie pozwala to uzyskać maksymalnej energii grzewczej. Jest to natomiast możliwe przy kotle uniwersalnym. Natomiast nie można zasypywać ekogroszkiem kotłów na pellet, ponieważ są to piece nieprzystosowane do spalania węgla.

Niezależnie od modelu, kontroli wymaga zarówno kocioł, jak i stosowane paliwo. Opał musi być przechowywany w odpowiednich warunkach, natomiast piec czyszczony z osadów i popiołów, najlepiej z wykorzystaniem specjalnych narzędzi. Okresowej kontroli wymaga też szczelność systemu, filtrów powietrza i instalacji elektrycznej.

Ekogroszek czy pellet? Co wybrać?

Wybór rodzaju opału jest kwestią indywidualną. Warto wziąć pod uwagę potrzeby, preferencje i zakładany budżet. Oba rodzaje paliw mają liczne zalety i są dobrym wyborem do ogrzewania domu jednorodzinnego.

Inwestorzy kładący nacisk na ochronę środowiska częściej decydują się na pellet. Natomiast pod względem ekonomicznym lepszym wyborem jest ekogroszek, zwłaszcza spalany w kotłach z podajnikiem i sterownikiem, co podnosi komfort obsługi urządzenia. To również paliwo bardziej ekologiczne od tradycyjnego węgla, natomiast mocniej zanieczyszczające środowisko od pelletu. Po spalaniu ekogroszku powstaje też więcej popiołu, ale niewiele w porównaniu ze zwykłym węglem. Mniej popiołu pozostaje po spalaniu pelletu drzewnego, a dodatkowo to odpad bogaty w wapno z możliwością zastosowania w formie nawozu.

Artykuł sponsorowany