fbpx
katalog, ceny, testy, analizy, promocje

Ekożywność – czym się różni od zwykłej żywności?

W porównaniu ze „zwykłą” żywnością ta z dopiskiem „eko” rożni się głównie tym, że proces jej powstawania został przeprowadzony zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego i z uwzględnieniem kwestii dotyczących dbania o środowisko. Przykładem procedur z tym związanych jest chociażby to, że w trakcie uprawy nie stosuje się pestycydów, a środki ochrony przed owadami są bardzo ograniczone (co jednak nie znaczy, że nie ma ich wcale – jednak eliminuje się te mocno obciążające ekosystem i ryzykowne dla zdrowia).


Ekożywność a styl bycia przyjazny dla środowiska

Ekologiczne podejście do codziennej aktywności staje się powoli istotnym elementem lifestyle’u dla wielu osób. Coraz częściej mówi się o śladzie węglowym, czy recyklingu. Nic dziwnego, że temat ten dotyczy również pożywienia. I w tym właśnie momencie na scenę wchodzi ekożywność. Wprowadzanie żywności tego rodzaju do swojej diety i zastąpienie nią produktów wysokoprzetworzonych i powstających w sposób obciążający środowisko, to właśnie jedna z form dbałości o środowisko naturalne. Chociażby ze względu na mniejszy stopień zużycia chemikaliów i sztucznych nawozów (co nie znaczy, ze nie używa się naturalnych – co dzieje się z pożytkiem dla jakości plonów).


Ekokuchnia to coś więcej

Warto dodać, ze kuchnia „eko” to także wybór konkretnych rodzajów produktów – chociażby pod kątem ograniczania produktów mięsnych ze względu na to, w jakim stopniu fermy przemysłowe obciążają okoliczne środowisko i wpływają na jałowienie gleby, czy zużycie czystej wody oraz energii. Z drugiej strony wybierając ekożywność warto też stawiać na lokalne rolnictwo, ponieważ krótsze łańcuchy transportowe oznaczają również zmniejszenie śladu węglowego powstającego przy okazji dostarczania żywności.

Warto przy okazji dodać, ze wybierając ekożywność warto zwracać uwagę również i na sposób jej pakowania – a ten coraz częściej uwzględnia materiały łatwe do recyklingu.

Artykuł sponsorowany