fbpx

JakiEkogroszek.pl

katalog, ceny, testy, analizy, promocje

Zapraszam do zapoznania się z najnowszym zestawieniem cen ekogroszków.

Na początek krótko opowiem jakie informacje znajdują się w zestawieniu. W pierwszej kolumnie tabeli jest nazwa ekogroszku. W drugiej cena jaka obowiązywała w kwietniu 2021 (dla porównania). Następnie cena z lutego 2022. Dalej aktualna cena. W kolumnie „Zmiana” można zobaczyć o ile podrożały ekogroszki w ciągu dwóch miesięcy. Podany jest też koszt dostawy, średnia wartość opałowa deklarowana przez producenta oraz koszt 1 GJ.

W zestawieniu uwzględniłem tylko te produkty które są dostępne w sprzedaży. Ponad połowa ekogroszków znikła z rynku. Aktualne ceny porównuje z tymi które były w lutym ponieważ w marcu nie było zestawienia. Prawie wszystkie ekogroszki były wtedy niedostępne.

Teraz omówię kilka wniosków jakie można wysunąć analizując zestawienie.

Dostępne aktualnie ekogroszki można podzielić na dwie grupy: tanie ale trudno dostępne oraz drogie i do kupienia od ręki.

W pierwszej grupie znajdują się ekogroszki od PGG i Taurona. Ceny tych produktów niewzrosły zbyt mocno i są na akceptowalnym dla większości klientów poziomie. O tym dlaczego nie można ich w łatwy sposób kupić mówiłem już w innych filmach.

Drugą grupę stanowią wszystkie pozostałe ekogroszki. Można je kupić ale podwyżki o 500, 800 a nawet 1000 zł na tonie robią wrażenie. Jest dwa razy drożej niż rok temu.

Widać dokładnie gdzie są ceny podyktowane rynkiem, a gdzie cena jest regulowana. To też wyjaśnia dlaczego zainteresowanie polskim ekogroszkiem jest tak ogromne oraz dlaczego polskie spółki węglowe nie nadążają ze sprzedażą.

Chciałbym zwrócić uwagę, że w zestawieniu cen nie ma nic po środku. Jest albo tanio albo bardzo drogo.

Mają też miejsce ciekawe anomalie. Np. Błękitny węgiel, czyli polskie ekologiczne paliwo, jest tańsze od topowych ekogroszków.

Całe zestawienie możesz pobrać za darmo. Wersja Google Doc

 

 

Ceny ekogroszku - Kwiecień 2022. Ile kosztuje ekogroszek?