Zestawienie powstało na podstawie deklarowanych przez producenta wartości opałowej ekogroszku. Pierwsza kolumna to nazwa produktu. Druga to maksymalna wartość opałowa. Następnie minimalna wartość opałowa. Kolejna to średnia z dwóch poprzednich. Na końcu podana jest cena za tonę ekogroszku workowanego bez akcyzy. Następnie cena z dostawą. Wyliczenia zostały podane w ten sam sposób, czyli wartość maksymalna, minimalna, średnia oraz średnia z dostawą. Kolor ciemny zielony oznacza najkorzystniejszą wartość, a czerwony najmniej korzystną.
Producenci nie zawsze podają precyzyjnie wartość opałową dlatego w drugiej kolumnie znajdują się komentarze np. „do 27” „powyżej 27”. Warto zwrócić na nie uwagę.
Sortując wyniki otrzymamy listę ekogroszków, których cena wraz z dostawą za GJ jest najkorzystniejsza. Najlepiej wypadły ekogroszki na bazie rosyjskiego węgla Czarna Perła oraz Stabek. Kolejne miejsca zajmują ekogroszki o wysokiej kaloryczności z polskich kopalni Wieczorek (1, 2), Wujek oraz Mysłowice-Wesoła. Następnie są produkty od firmy Bartex Black Power i Rubin. Dalej jest Pieklorz. Pierwszą dziesiątkę zamyka Czarny Piorun.
Jeśli mamy w pobliżu skład węgla i własny transport to warto zapytać również o ekogroszki Karlik oraz Retopal.
Należy podkreślić, że:
– wartość opałowa to tylko jeden z czynników wpływających na jakość ekogroszku
– podane wartości są deklarowane przez producenta i mogą odbiegać od rzeczywistych parametrów
– niektórzy producenci oferują lokalnie darmową dostawę