Wartość opałowa ekogroszku a cena. Co się opłaca?

Wartość opałowa ekogroszku

Zestawienie powstało na podstawie deklarowanych przez producenta wartości opałowej ekogroszku. Pierwsza kolumna to nazwa produktu. Druga to maksymalna wartość opałowa. Następnie minimalna wartość opałowa. Kolejna to średnia z dwóch poprzednich. Na końcu podana jest cena za tonę ekogroszku workowanego bez akcyzy. Następnie cena z dostawą. Wyliczenia zostały podane w ten sam sposób, czyli wartość maksymalna, minimalna, średnia oraz średnia z dostawą. Kolor ciemny zielony oznacza najkorzystniejszą wartość, a czerwony najmniej korzystną.

Producenci nie zawsze podają precyzyjnie wartość opałową dlatego w drugiej kolumnie znajdują się komentarze np. „do 27” „powyżej 27”. Warto zwrócić na nie uwagę.

Sortując wyniki otrzymamy listę ekogroszków, których cena wraz z dostawą za GJ jest najkorzystniejsza. Najlepiej wypadły ekogroszki na bazie rosyjskiego węgla Czarna Perła oraz Stabek. Kolejne miejsca zajmują ekogroszki o wysokiej kaloryczności z polskich kopalni Wieczorek (1, 2), Wujek oraz Mysłowice-Wesoła. Następnie są produkty od firmy Bartex Black Power i Rubin. Dalej jest Pieklorz. Pierwszą dziesiątkę zamyka Czarny Piorun.

Jeśli mamy w pobliżu skład węgla i własny transport to warto zapytać również o ekogroszki Karlik oraz Retopal.


Należy podkreślić, że:

– wartość opałowa to tylko jeden z czynników wpływających na jakość ekogroszku
– podane wartości są deklarowane przez producenta i mogą odbiegać od rzeczywistych parametrów
– niektórzy producenci oferują lokalnie darmową dostawę

Aktualne ceny, testy, analizy i promocje. Największy katalog internetowy ekogroszków z możliwością wyszukiwania po parametrach technicznych i kryteriach finansowych.