Wniosek o dodatek węglowy (do pobrania). Na co zwrócić uwagę.

Wniosek o dodatek węglowy

Ustawa o dodatku węglowym jest już gotowa i oczekuje na podpis prezydenta. Wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Jest już też dostępny wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego: link.

Wniosek powinien być też dostępny w wersji elektronicznej. Stosuje się wtedy kwalifikowany podpis lub uwierzytelnia z wykorzystaniem profilu zaufanego.

Termin od kiedy można składać wnioski nie jest jeszcze znany.

Dokument jest prosty. Bardzo podobny do tego jaki jest wymagany przy dodatku osłonowym. Większość pól sprowadza się do podania danych swoich i członków gospodarstwa domowego. Do tego adres, numer konta bankowego oraz wskazanie co jest głównym źródłem ogrzewania.
Jest jednak kilka rzeczy na które należy zwrócić uwagę. Niektóre zapisy budzą też pewne wątpliwości.

Duże rodziny lub skonfliktowane powinien zainteresować zapis: „W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, dodatek ten przyznawany jest wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy.”

Sprawa dodatkowo komplikuje się gdy rozwiniemy definicję gospodarstwa domowego wieloosobowego. W jego skład wchodzą nie tylko osoby spokrewnione ale też niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące.
Przyjmuje się też, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego.

 

Aktualne ceny, testy, analizy i promocje. Największy katalog internetowy ekogroszków z możliwością wyszukiwania po parametrach technicznych i kryteriach finansowych.