Gdzie szukać ekogroszku, aby mieć duży wybór, najniższą cenę oraz tanią i wygodną dostawę? W tym artykule znajdziesz 5 możliwości. Każda ma swoje wady i zalety. Zapraszam do lektury.
Bezpośrednio w kopalni
Pierwszym i najbardziej oczywistym miejscem, w którym powinien być dostępny ekogroszek jest kopalnia. W Polsce funkcjonuje tylko kilkanaście, których węgiel nadaje się do produkcji. Możemy liczyć na niższą cenę, ale zazwyczaj ekogroszek dostępny jest tylko wersji luz. Mamy też ograniczony wybór zawężony do węgla pochodzącego z polskich kopalń. Należy również posiadać własny transport oraz mieszkać stosunkowo niedaleko Śląska.
Przykładowo Polska Grupa Górnicza oferuje Ekogroszek Retopal luzem za 590,40 zł tona. Wersja workowana to koszt 737 zł tona.
Zobacz ceny ekogroszku w kopalniach.
W sklepie internetowym
Istnieje przynajmniej 40 sklepów internetowych prowadzonych przez spółki zarządzające kopalniami, importerów oraz pośredników. Możemy liczyć na ogromny wybór nie tylko polskiego węgla, ale i rosyjskiego, czeskiego czy kolumbijskiego. Bez problemu można znaleźć produkty wysokokaloryczne, o niskiej spiekalności czy z niewielką ilością popiołu.
Zazwyczaj sprzedawany jest tylko ekogroszek workowany po 25kg. Spotkamy też opcje 20kg, 15kg czy nawet 10kg. Bardzo rzadko (zazwyczaj lokalnie) jest możliwość zamówienia ekogroszku luzem. Aby zaoszczędzić, ewentualnie można zamówić tzw. bigbag.
Węgiel dowożony jest na naszą posesję poprzez firmę kurierską. Jest to wygodne rozwiązanie, ale jeśli nie prowadzi do nasz szeroka droga z możliwością zawrócenia, to może być kłopot z rozładunkiem.
Na Allegro
Na Allegro znajdziemy kilka rodzajów ekogroszków. Z analizy, jaką przeprowadziłem (zobacz TOP10 ekogroszków na Allegro) wynika, że jest dwóch dużych sprzedawców, którzy oparli swoją dystrybucję o ten serwis aukcyjny (oraz kilku mniejszych). Cena prawie zawsze jest wyższa niż w sklepach internetowych. Mamy za to „ochronę” od Allegro i w razie problemów z wagą czy jakością łatwiej będzie odzyskać pieniądze. Zobacz dostępne ekogroszki.
Dodatkowo ciekawą opcją jest zamówienie kilku worków ekogroszku na próbę. Aby cała operacja była opłacalna, należy posiadać wykupioną opcję Smart. Koszt to 8,99zł za miesiąc. Dzięki temu nie płacimy za przesyłkę. Ekogroszek można zamówić poprzez paczkomaty (jeden worek – jedna paczka). Zobacz listę.
W lokalnym składzie węgla
Jest to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o logistykę. Stosunkowo łatwo można zamówić towar, a jeśli trafimy na sprawnego sprzedawcę to i dostawa będzie ekspresowa. Transport realizowany jest małym samochodem, co umożliwia dostarczenie węgla w trudno dostępne miejsca lub podczas złej pogody (np. duże opady śniegu). Dodatkowo zawsze można negocjować np. wniesienie worków do kotłowni. Można też zakupić niewielką ilość i przetestować przed podjęciem decyzji o zakupie. Często dostępny jest też węgiel luzem.
Mamy niestety mocno ograniczony wybór. Cena zazwyczaj jest wyższa niż w sklepach internetowych, ale ponieważ skład kupuje w hurcie nie powinna znacząco się różnić.
W zakładce „Składy węgla” znajdziesz sprzedawców w swojej okolicy.
W hipermarkecie
Ostatnie opcja to hipermarket. Wymienię najważniejsze, czyli OBI, Leroy Merlin, Castorama. Widziałem ekogroszek nawet w Tesco. Oferta jest mocno ograniczona i może mieć charakter sezonowy.
Ceny są zazwyczaj wyższe niż w sklepach internetowych, szczególnie jeśli chcemy zamówić całą paletę z dostawą. Jest to dobra opcja, aby kupić kilka worków dla przetestowania, dokupienia brakującego węgla pod koniec sezonu lub w sytuacji awaryjnej. Oczywiście najlepiej mieszkać blisko sklepu i posiadać większy samochód.