W komunikacie spółki PGG możemy przeczytać że:
„W odpowiedzi na problem dostępności węgla oraz konieczność ochrony rynku i konsumentów, PGG S.A. wprowadza do umów zawieranych z autoryzowanymi sprzedawcami m.in. ceny rekomendowane dla sprzedaży węgla dla klientów indywidualnych.” Czyli jak rozumiem ceny w składach będą odgórnie regulowane, a węgiel prawdopodobnie reglamentowany. Oczywiście dotyczy to tylko autoryzowanych składów. Pytanie tylko, czy po ograniczeniu importu ze wschodu, będą istnieć jakieś inne.
W dalszej części możemy przeczytać, że po wprowadzeniu embarga na Rosyjski węgiel może zabraknąć nawet 10 mln ton węgla dla odbiorców indywidualnych, ciepłownictwa i małego przemysłu. Spółka PGG deklaruje zwiększenie wydobycia o 1-1,5 mln ton w najbliższych latach. Skąd zatem będzie pochodzić brakujące 9 mln ton?
Nie są już wymagane przegrody rozdzielające w samochodach odbierających węgiel z kopalni. Możesz zamówić wraz z sąsiadem po 5 ton węgla, załadować na jedno auto i w ten sposób obniżyć koszt transportu. Jest to dobre rozwiązanie, szczególnie dla osób mieszkających w większej odległości od Śląska.
Należy jednak wypełnić nowy formularz pełnomocnictwa i wyrazić stosowną zgodę.
Link
To nie koniec formalności.
Od 18.04.2022 należy również dołączyć kopię deklaracji złożonej do Centralnej Ewidencji Budynków CEEB. Oczywiście dane w zamówieniu, pełnomocnictwie i deklaracji muszą być takie same. W wyniku tej zmiany zamówienie dodatkowej partii węgla „na sąsiada” który ma np. pompę ciepła nie będzie możliwe.
PGG udostępniło też bazę danych przewoźników. Są na razie tylko dwie firmy. Więcej ofert można znaleźć w serwisach ogłoszeniowych lub zgłaszając zapytanie poprzez formularz.
Link do bazy przewoźników.
Wyślij zapytanie do firm transportowych. Otrzymasz i porównasz oferty bezpłatnie: formularz
W sklepie PGG były mocno odczuwalne braki ekogroszku. W tej chwili nie ma też i zwykłego węgla.