fbpx
katalog, ceny, testy, analizy, promocje

Ostatnio głośno mówi się o potrzebie zmiany nazwy ekogroszku na inną, tak aby nie kojarzyła się z ekologią. Wprowadzono nazwę "Groszek Plus", i jak można zauważyć, część sklepów już zmieniła nazwy produktów w swojej ofercie. Z tym, że ekogroszek to zwykły węgiel o określonej granulacji nie muszę tutaj nikogo przekonywać. To prawda, że jest wydobywany w kopalni i generuje zanieczyszczenia. Czy zatem jest nieekologiczny?

Czy ekogroszek jest ekologiczny

Ekologiczny? Tak czy Nie?

W mojej ocenie odpowiedź brzmi: to zależy. Można przyjąć punkt widzenia, że węgiel to węgiel i nie ma o czym dyskutować. Jako źródło opału powinien jak najszybciej zniknąć i zostać zastąpiony tzw. czystą energią.

Ekologiczność ekogroszku nie wynika jednak z tego, czym jest, ale jakie są efekty jego spalania. W założeniu jest to paliwo do nowoczesnych kotłów, np. klasy 5, które mają znacznie wyższą efektywność niż stare kotły. Dzięki ślimakowi podającemu węgiel, spalanie następuje od góry, a nie od dołu, jak to ma miejsce w starych kotłach. Dlatego dymu jest znacznie mniej. Odzysk ciepła jest też znacznie większy, dzięki czemu potrzebna jest mniejsza ilość opału do ogrzania domu.

Normy

Przed wojną pomysłem na poprawę jakości powietrza były również normy, które określały parametry, jakie musiał spełniać ekogroszek. Zakazano np. stosowania węgla brunatnego czy miału. W założeniu coraz wyższe wymogi miały wymusić stosowanie lepszego, czystszego opału. Kryzys, jaki zaistniał po wprowadzeniu embarga na rosyjski węgiel, wymusił zawieszenie tych norm.

Problem smogu

Ekologiczność ekogroszku przejawia się jeszcze w innym aspekcie. Do starego kotła można wrzucić wszystko. Palenie miałem czy mokrym drewnem to najmniejszy problem. Niestety, bardzo często w środku lądują różnego rodzaju odpady nadające się do spalenia oraz zwykłe śmieci. Przy nowych kotłach, które mają inną budowę, to margines. Zaryzykuję stwierdzenie, że gdyby wszystkie "kopciuchy" zostały wymienione na nowoczesne kotły z ekogroszkiem, problem smogu przestałby istnieć.

Zmiany klimatu

W temacie węgla pojawia się też wątek dotyczący emisji dwutlenku węgla. To, że klimat się ociepla, każdy widzi. Trzeba jednak być bardzo naiwnym, aby sądzić, że wykluczenie węgla jako źródła energii na terenie Europy cokolwiek w tym temacie zmieni. Gdy my redukujemy i tak już stosunkowo niewielkie wydobycie, Indie planują je zwiększyć z 1 mld do 1,4 mld ton rocznie. Ta różnica jest większa niż to, co produkuje się na starym kontynencie. Nie należy też zapominać o Chinach, które wydobywają 4,6 mld ton węgla rocznie, inwestują w nowe kopalnie, a wydobycie cały czas rośnie.

Podsumowując... Dobry jakościowo ekogroszek, spalany w nowoczesnym kotle, generuje znacznie mniej zanieczyszczeń niż zwykły węgiel stosowany w starym „kopciuchu”. Pod tym kątem jest bardziej ekologiczny.

P.S. "Eko" równie dobrze może oznaczać ekonomiczny.

Produkty w dobrej cenie:


Ekogroszek Jowisz - Atex

Cena: 1358,01 zł/t
Średnia cena za GJ: 54,32 zł
Darmowa dostawaWartość opałowa: 24-26 MJ
Spiekalność: 0-5 RI
Granulacja: 5-25 mm
Zawartość popiołu: 6-9%
Zawartość siarki: < 1%
Opcje: 20kg

Ekogroszek PRO Max Groszek Plus

Ekogroszek PRO Max Groszek Plus - HSW Węgiel

Cena: 1347,19 zł/t
Średnia cena za GJ: 56,19 zł
+ koszt dostawyWartość opałowa: 26-28 MJ/kg
Spiekalność: 0-5 RI
Granulacja: 5–25 mm 
Zawartość popiołu: do 6 %
Zawartość siarki: <0,8%
Opcje: 25kg