fbpx
katalog, ceny, testy, analizy, promocje

Zrodził się nowy pomysł na dystrybucję węgla. Teraz tym zadaniem mają zajmować się samorządy. Mogą to zrobić z wykorzystaniem własnej spółki komunalnej lub nawiązując współpracę z lokalnym składem. Sprowadzony węgiel jest już przesortowany więc głównym zadaniem władz lokalnych ma być logistyka.

Węgiel w PGE jest po 2100 zł netto plus Vat. Łącznie daje to kwotę ok. 2600 zł za tonę. Doliczyć należy jeszcze koszt transportu. W Otwocku gdzie już można kupić opał cena za węgiel orzech wynosi 2900 zł brutto, a za ekogroszek 2950 zł. Jest to znacznie więcej niż w sklepie PGG ale mniej niż w sklepach i składach prywatnych.

Rząd już zapowiada nową ustawę. Jeśli wierzyć zapowiedziom, będą kolejne dopłaty. Otrzymają je samorządy w takiej wysokości aby finalnie cena węgla była w okolicach 2000zł.

Jeśli rozwiązanie zostanie wprowadzone, to lokalne władze będą musiały zająć się dystrybucją węgla. Będą pod presją swoich mieszkańców.

Nie stanie się to jednak szybko. Ewentualna ustawa musi przejść przez sejm i senat, a to potrwa co najmniej kilka tygodni.

Na koniec pewne spostrzeżenie. Spółka PGG zakończyła współpracę ze autoryzowanymi składami pozbawiając ich polskiego węgla. Teraz również handel importowanym opałem przestanie być opłacalny. Branża węgla zostanie już w całości przejęta przez państwo.