fbpx
katalog, ceny, testy, analizy, promocje

Prezydent podpisał ustawę dotyczącą dopłat do węgla. 13 lipca została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z jej zapisami przepisy powinny wejść w życie po 14 dniach. Już 28 lipca węgiel powinien pojawić się w sprzedaży.

Jak na razie nie ma informacji gdzie będzie można kupić opał z dopłatą. W PGG ostatni post na Facebooku widnieje z datą 20 czerwca. W sklepie Tauron wystąpiły za to problemy techniczne uniemożliwiające w tym tygodniu sprzedaż. Czyżby to była cisza przed burzą?

Jak donoszą media na szczytach władzy trwa spór kto odpowiada za obecną sytuację. W tym miejscu zacytuję fragment artykułu: „obecnie trwają "wściekłe" poszukiwania możliwości zdobycia węgla dla odbiorców indywidualnych. - Sytuacja jest fatalna. Spółki energetyczne i węglowe są kompletnie nieprzygotowane. Może zabraknąć 3-4 milionów ton węgla, to połowa zapotrzebowania gospodarstw domowych - mówi Dziennikowi Gazeta Prawna rozmówca z kancelarii premiera."


Chcesz zmienić ogrzewanie na coś tańszego? Tu opisałem kilka opcji: Co zamiast węgla


 
Rozwiązaniem ma być deputat dla każdego, kto ma kocioł lub piec. Ogrzewający węglem domy i mieszkania mają otrzymać dodatkowo po tysiąc złotych. Koszt dla budżetu państwa szacuje się na 10 mld. zł.

Problem z brakiem dostępności węgla będzie pogłębiało osłabienie się złotówki. Obecnie za dolara trzeba zapłacić już 4,8 zł. Import więc będzie znacznie droższy. Również zakręcenie kurka z gazem dla Niemiec spowoduje jeszcze większą presję na pozyskanie węgla jako zamiennika do produkcji ciepła i prądu.

Źródła:
https://tvn24.pl/
https://www.gazetaprawna.pl/

 

Inne: Piec przemysłowy - jaki wybrać?