fbpx
katalog, ceny, testy, analizy, promocje


Jeśli czytasz ten artykuł to prawdopodobnie szukasz alternatywy do węgla którym teraz ogrzewasz dom. Poniżej znajdziesz kilka rozwiązań. Opisałem najważniejsze aspekty tak, abyś mógł szybko zorientować się co może Cię zainteresować. 

 

Pompa ciepła + fotowoltaika

Jako pierwszą z alternatyw opiszę pompę ciepła. Jest to obecnie najczęściej wybierana opcja dla osób chcących zrezygnować z węgla. Najczęściej stosuje się wersję gruntową lub powietrzną. Ta pierwsza jest bardziej efektywna i tańsza w eksploatacji ale za to znacznie droższa w zakupie. Wymaga też dużej działki lub wykonania głębokich odwiertów. Pompa powietrzna jest tańsza i znacznie łatwiejsza w montażu. Jej minusem jest to, że stoi obok domu i zajmuje miejsce. Jej praca wiąże się z wydawaniem mniej lub bardziej słyszalnych dźwięków (podobnie jak wentylator). Jest jednak na zewnątrz więc nie będą one przeszkadzały domownikom.

Pompa ciepła

Jeśli chciałbyś zdecydować się na pompę ciepła to musisz pamiętać o dwóch rzeczach. To rozwiązanie sprawdzi się w domach nowych lub dobrze ocieplonych. Najlepiej z ogrzewaniem podłogowym. Jeśli Twój dom jest starego typu to poszukaj innego rozwiązania albo najpierw zainwestuj w ocieplenie. Dodatkowo czym mniejszy budynek tym taniej i korzystniej.

Druga uwaga dotyczy kosztów eksploatacji. Pompa ciepła działa na prąd i zużywa go spore ilości. Twoje rachunki na pewno zwiększą się o kilkaset złotych. Dlatego tak ważne jest aby pompy instalować tylko w budynkach z odpowiednią termoizolacją.

Każdy przypadek (budynek) jest inny dlatego warto sprawdzić jakie są możliwości instalacji w Twojej okolicy. Fachowcy na pewno pomogą dobrać odpowiedni rodzaj i model sprzętu. Miej na uwadze aby ewentualny serwis był blisko i mógł od ręki pomóc w przypadku usterki.

Ceny pomp rosną i trudno jest podać konkretne wartości. Mogą się one różnić się w zależności od regionu w którym mieszkasz. Ze względu na duże zainteresowanie jest też problem z dostępnością i terminami realizacji. Zachęcam aby wysłać zapytanie, określić parametry swojego budynku i sprawdzić ceny i możliwości instalacji.Jest jeszcze jeden ważny element który wielu może skłonić do przejścia na pompę ciepła. Wyjaśnia on też skąd jest takie duże zainteresowanie. Ten rodzaj ogrzewania jest mocno promowany przez rząd. Jeśli masz dom w budowanie możesz otrzymać od 7 do 21 tys. złotych dotacji w programie „Moje ciepło”, a dla domów już istniejących od 3 do 45,5 tys. zł w programie „Czyste powietrze”.

Nie bez powodu w tytule znajduje się dopisek „fotowoltaika”. Po zmianach wprowadzonych przez rząd opłacalność tej inwestycji spadła. Znacznie mniej kalkuluje się oddawać prąd do sieci. Niemniej gdy powstałą energię możemy od razu wykorzystać do obsługi pompy ciepła, to takie rozwiązanie może znacząco obniżyć koszty ogrzewania. Polecam dokładnie zapoznać się z ofertami i sprawdzić ceny (sprawdź). Jest to bowiem inwestycja na lata.

Dla kogo:
nowe domy lub dobrą z termoizolacją, najlepiej z ogrzewaniem podłogowym
dla osób mogących zainwestować kilkadziesiąt tysięcy złotych

Najważniejsze plusy:
wygoda, czystość, luksus
możliwość sfinansowania z dotacji

Najważniejsze minusy:
wysoka cena
problem z dostępnością

 

Kocioł zgazowujący drewno

Jeśli obecnie ogrzewasz dom tzw. kopciuchem poniżej klasy 5 to kocioł zgazowujący drewno może być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Można w nim palić drewnem (liściastym i koniecznie suchym), jest bardzo wydajny i wymaga mniej pracy przy obsłudze niż kocioł zasypowy. Jeśli masz dostęp do swojego drzewa to dzięki tej technologii możesz nadal bardzo tanio ogrzewać dom.

To co jest niezwykle istotne to fakt, że kocioł zgazowujący drewno jest traktowany jako ekologiczne źródło ciepła. Można na niego nawet otrzymać dotację z programu „Czyste powietrze” (od 6 do 18 tys. zł). Oczywiście musi być 5 klasy.

Jeśli jesteś zainteresowany tym źródłem ciepła to poniżej znajdziesz film z opiniami osób które taki kocioł posiadają. Tu możesz sprawdzić ceny.

Dla kogo:
dla osób posiadających kocioł zasypowy

Najważniejsze plusy:
tani sposób na ogrzewanie domu
ekologiczny kocioł z możliwością dotacji

Najważniejsze minusy:
konieczność sezonowania drewna
brak pełnej automatyzacji obsługi kotła

 

Ogrzewanie prądem

Kolejne rozwiązanie dotyczy ogrzewania prądem. Często kojarzy się ono z grzejnikami na prąd, które są mało efektywne i wiążą się z wysokimi rachunkami. Są jednak już inne opcje. Bardzo wygodne i jak się okazuje, znacznie tańsze w eksploatacji niż się wydaje.

Bufor ciepła to nic innego jak duży zbiornik, w którym akumulujemy ciepło. Może być zasilany grzałkami na prąd. To najprostsze rozwiązanie ma rację bytu tylko przy zastosowaniu odpowiedniej taryfy. Woda ogrzewana jest np. tylko w nocy i poza godzinami szczytu gdy prąd jest tańszy. Tu możesz zobaczyć jak wygląda taki zbiornik i ile kosztuje, a tu grzałka.

Podstawowym minusem są gabaryty. Zbiornik zajmuje sporo miejsca, a jego waga jest znaczna. Rozwiązanie lepiej się sprawdzi przy ogrzewaniu podłogowym, gdzie nie jest wymagana wysoka temperatura.

Ilości zużywanego prądu są znaczne, a w dobie rosnących cen będą jeszcze wyższe. Przy korzystaniu z tańszych taryf nocnych można obniżyć koszty. Jednak aby rachunki znacząco zmniejszyć konieczna będzie instalacja paneli fotowoltaicznych (tu sprawdzisz ceny).

Dla kogo:
nowe domy lub dobrą z termoizolacją, najlepiej z ogrzewaniem podłogowym

Najważniejsze plusy:
wygoda, komfort
cicha praca

Najważniejsze minusy:
waga urządzenia
koszt prądu

 

Dlaczego nie pellet / gaz?

Pellet drzewny to był dość oczywisty wybór dla osób korzystających do tej pory z węgla. Przy obecnych cenach trudno go jednak polecać. Może w przyszłości sytuacja się zmieni i to rozwiązanie ponownie będzie atrakcyjne.

Gaz mimo regulacji ceny już jest dość drogim sposobem ogrzewania domu. Należy pamiętać, że państwo sporo dopłaca, aby utrzymać korzystne taryfy dla obywateli. Tak ma być do 2027 roku.

W obecnej sytuacji geopolitycznej gaz jest elementem rywalizacji między państwami. Widać, jakie są problemy. Mają zostać wprowadzone ograniczenia, zmniejszone maksymalne temperatury np. w budynkach publicznych. Gaz, podobnie jak węgiel, może być bardzo drogi, a braki w dostawach są prawdopodobne.