fbpx

JakiEkogroszek.pl

katalog, ceny, testy, analizy, promocje

Dzielę się kilkoma spostrzeżeniami na temat dostawy węgla z kopalni PGG. Mam nadzieję, że zawarte informacje będą przydatne i pomogą zaplanować Ci transport.

Spółka PGG na swoich stronach umieściła bazę przewoźników. Lista cały czas jest powiększana i aktualizowana. Można sprawdzić jakie firmy swoim zasięgiem obejmują Twoje województwo. Na pewno jest to duże ułatwienie.

W praktyce okazało się jednak, że na 12 zapytań jakie wysłałem, dwie firmy nie obsługują całego województwa, kolejne dwie nie mają terminów, a kolejne dwie zaproponowały dostawę kurierem. Przy tej ostatniej opcji gdzie węgiel zostanie odebrany z kopalni, spakowany do worków i wysłany na palecie niestety trzeba ponieść koszty w okolicach 700 zł za tonę.

Transport z kopalni na odległość ok. 200 km przez kilka firm został wyceniony na 3500 – 4000 zł. Podana kwota przekreślała opłacalność zakupu węgla w kopalni.

Pozostała ostatnia z możliwości czyli transport łączony. Jak się okazało przy zakupie ekogroszku nie jest łatwo znaleźć drugą osobę która dokonała zakupu tego samego asortymentu, z tej samej kopalni i w tym samym czasie. Podobno przy zwykłym węglu jest łatwiej.

Teoretycznie najlepszą opcją jest umówić się z sąsiadami na wspólny zakup. Niestety przy obecnej dostępności produktów w sklepie PGG jest to trudne do wykonania.

Podsumowując, osoby mieszkające w bliskiej odległości od kopalni mogą liczyć na stosunkowo tanią dostawę. Pozostali muszą kombinować z transportem łączonym aby zakup był opłacalny.

Kolejna rzecz która może sprawić kłopot to termin odbioru. Teoretycznie jest dużo czasu, aż 45 dni, ale często tydzień, a nawet dwa do przodu jest już wszystko zajęte.

Warto też sprawdzać często terminy ponieważ raz są, a raz ich nie ma. Zajęte już dni nagle mogą ponownie być dostępne.

Oprócz rezerwacji terminu poprzez kalendarz na stronie internetowej sklepu jest możliwość ustalenia terminu telefonicznie. W moim przypadku osoba z którą rozmawiałem zapewniała, że dogodny dla mnie termin jest definitywnie zajęty i nie ma żadnej możliwości rezerwacji. Kilka godzin później był jednak dostępny.

Kierowcy skarżą się, że odbiór węgla wiąże się z wielogodzinnym oczekiwaniem. Ten czas jest również wliczany w cenę za który, jako klient, musisz zapłacić. Podam dwa przykłady. Przyjazd do kopalni o siódmej rano, pozwalał odebrać węgiel dopiero następnego dnia. Podobnie było przy moim ekogroszku. Kierowca wyjechał wieczorem dzień wcześniej, spędził noc w samochodzie, a węgiel odebrał o piątej rano. W każdej kopalni może być inaczej ale warto odpowiednio się przygotować chcąc odebrać towar osobiście.

Należy też uwzględnić, że przy odbiorze wymagane jest własnoręcznie podpisane pełnomocnictwo. Powinieneś je dostarczyć do firmy transportowej. Możesz jechać osobiście lub skorzystać np. z poczty.

Bardzo ważne jest aby dane w deklaracji CEEB, fakturze i pełnomocnictwie były takie same. Zostało to dokładnie opisane na stronie PGG.

Warto też zapytać jakim samochodem zostanie dostarczony węgiel tak, aby pojazd mógł wjechać na posesję.