fbpx

JakiEkogroszek.pl

katalog, ceny, testy, analizy, promocje

Węgiel ma być importowany z różnych krajów i trafiać do polskich portów. Następnie będzie rozładowany i sortowany. Część nadająca się do spalana w kotłach zostanie skierowana do sprzedaży dla klientów indywidualnych poprzez prywatne firmy.

Węgiel importowany prawdopodobnie będzie dominował głównie w północnej Polsce. Część towaru zostanie dostarczana przez firmy kurierskie, a część udostępniona bezpośrednio w składach.
Uzupełnieniem będzie sieć składów partnerskich PGG sprzedających polski węgiel.

Dopłaty trafią do firm, które sprzedają opał. Klient kupuje po cenie regulowanej i nie otrzymuje już żadnych pieniędzy. Cena ma być stała i zawsze wynosić 996,60 zł brutto za tonę.

 
Kto może skorzystać z dopłat?
Dopłaty do węgla przysługują tylko osobom które zadeklarowały, że ogrzewają dom węglem i posiadają taki wpis w deklaracji CEEB. W 2022 maksymalnie można kupić 3 tony węgla z dopłatą na jeden dom.

Jak będzie wyglądał zakup?
Należy udać się do punktu sprzedaży i pokazać dokument CEEB. To on uprawnia do zakupu z dopłatą. Cały system prawdopodobnie ruszy dopiero na przełomie lipca i sierpnia.
Propozycje rządu dotyczące dopłat do węgla są jeszcze przed debatą i głosowaniami. Niektóre propozycje mogą się jeszcze zmienić.