fbpx

JakiEkogroszek.pl

katalog, ceny, testy, analizy, promocje

Ceny węgla rosną i nie wiadomo jak w kolejnych latach będą kształtowały się koszty ogrzewania naszych domów. Wiele osób już teraz nie stać na opał. Co więc zrobić?

Być może, dla części z Was, pewnym rozwiązaniem będzie termoizolacja budynku. Przed nami lato, jeszcze sporo czasu do kolejnego sezonu grzewczego więc można zaplanować i przeprowadzić remont.

Zapewne zapytasz skąd na to wziąć pieniądze skoro wszystko jest coraz droższe? Odpowiedź brzmi z Programu Czyste Powietrze.

Został on przygotowany głównie z myślą o wymianie kotłów węglowych poniżej 5 klasy. W tym filmie nie będę zagłębiał się w ten temat ale jeśli palisz w tzw. kopciuchu to koniecznie zainteresuj się tym programem. Dla osób o bardzo niskim dochodzie dofinansowanie jest na poziomie 90%, a inwestycję można sfinansować w oparciu o kredyt na specjalnych warunkach. Wybór nowych źródeł ciepła jest całkiem obszerny. Oprócz przyłączenia się do sieci ciepłowniczej czy zakupu kotła gazowego lub olejowego jest jeszcze pompa ciepła z fotowoltaiką, kocioł na pellet oraz kocioł zgazowujący drewno.

Wróćmy jednak do termoizolacji. Bez wymiany kotła, na ten cel można otrzymać kolejno 10, 15 i 30 tys. zł. dotacji w zależności w jakim progu dochodowym się znajdujesz.

W ramach tej kwoty możesz ocieplić różne elementy domu, wymienić okna, drzwi zewnętrzne, a nawet bramę garażową jeśli garaż jest ogrzewany i znajduje się w bryle budynku mieszkalnego.
W pokazanych tabelkach widzisz dokładny zakres możliwych prac oraz maksymalną kwotę dotacji za m2. Pokazane są trzy poziomy, gdzie dofinansowanie to odpowiednio 30%, 60% i 90%. Ten ostatni jest dla osób z dochodem poniżej 900 zł na osobę w rodzinie lub 1260 zł dla osób które mieszkają same.

Możesz skorzystać z prostego kalkulatora, który wszystko Ci przeliczy.
Link: Kalkulator

Dodatkową korzyścią jest możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej umożliwiającej odliczenie dla podatników.

Sprawdź ceny w Twojej okolicy:

Z dotacji o których mowa mogą skorzystać właściciele domów, których wniosek o pozwolenie na budowę został złożony przed 31 grudnia 2013 roku.

Jeśli masz nowszy dom to jedyną dostępną opcją jest montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła czyli tzw. rekuperacji (ceny sprawdź). 

Z programu nie mogą skorzystać osoby zarabiające powyżej 100 tys. zł rocznie lub mające dom w budowie.

Link do programu Czyste Powietrze