fbpx

JakiEkogroszek.pl

katalog, ceny, testy, analizy, promocje

W komentarzach pod filmami jak i na Facebooku pojawiają się różnego rodzaju opinie na temat rosnących cen węgla. Z uwagą czytam Wasze wypowiedzi dlatego, aby przybliżyć temat i wyjaśnić niektóre kwestie przygotowałem ten film.

Dlaczego węgiel drożeje? Oto top 5 powodów:

Powód 5 – zamykanie polskich kopalń
Ten rząd jak i poprzednie dążyły do ograniczenia wydobycia węgla. Zamknięto część kopalń i zredukowano zatrudnienie. To postępowanie, które teraz wydaje się nieroztropne, miało swoje uzasadnienie. Niegdyś bardzo tani węgiel i rosnące koszty wydobycia przynosiły duże straty. Pokrywał je budżet państwa czyli my wszyscy. Teraz mało kto pamięta gigantyczne hałdy polskiego węgla których nikt nie chciał kupić. Dodajmy do tego jeszcze reformę klimatyczną Unii Europejskiej czyli tzw. pakiet "Fit for 55" który wręcz zmusza do likwidacji kopalń.
Niewątpliwie przez zmniejszone wydobycie mamy teraz problem, aby każdy mógł bez przeszkód i tanio zakupić węgiel na przyszły sezon.

Powód 4 – inflacja
Droższy prąd, droższe paliwo, rosnące koszty życia, wyższe podatki, rosnące koszty pracy itd. Chyba nie musze nikogo przekonywać, że inflacja dopiero się rozkręca. Trudno więc oczekiwać, że węgiel będzie taniał. Rosną też ceny rzeczy o których się nie myśli kupując np. ekogroszek: folia na worki, drewno na palety, kurier który zazwyczaj wliczony jest w cenę.

Powód 3 – strach
Sytuacja na Ukrainie, niepewność, do tego puste składy i rosnące ceny wywołują u wielu osób panikę. W głowie pojawia się myśl „czy nie zabraknie węgla?”, „czy będzie mnie stać?” Temat stał się medialny i wszyscy o tym mówią. Wiele osób kupuje na zapas, często niestety po zawyżonych cenach.

Zjawisko to szczególnie widocznne jest przy ekogroszku. Przez ostatnie lata wszyscy bardzo chętnie sprowadzali, kupowali i palili ekogroszkiem z Rosji. Był tańszy, a często i lepszy jakościowo. Teraz gdy ceny importowanego węgla eksplodowały, każdy chce tani, polski węgiel. Codziennie tysiące posiadaczy kotłów zamiast kupować w lokalnych składach węgla, hipermarketach, sklepach online próbuje zamówić ekogroszek w Tauronie lub PGG. Strony internetowe padają, ekogroszek wyprzedaje się w 2 minuty i wszyscy narzekają. Niestety nawet jakby firmy te stanęły na głowie, nie dadzą rady sprostać takiej ilości zamówień. Niebawem sezon grzewczy się skończy, może wtedy sytuacja się poprawi.

Powód 2 – embargo
Polska wprowadza zakaz importu węgla z Rosji. Ekogroszek którym do tej pory paliliśmy w kotłach zniknie z rynku. Mniejszy wybór, brak konkurencji i większe problemy z dostępnością przełożą się na wyższe ceny. Tak, przełożą. Ta decyzja, skądinąd słuszna, dopiero wpłynie na rynek węgla. Szerzej ten temat poruszałem w filmie „Co się zmieni przez embargo na rosyjski węgiel”.

Powód 1 – ceny na świecie
Przejdźmy do najważniejszego czynnika jakim jest rywalizacja między mocarstwami o prymat na świecie. Zapytasz jaki to ma związek z węglem?
Pierwszą dużą falę wzrostów, która miała miejsce pod koniec zeszłego roku, wywołały problemy z energią w Chinach. Niedobór prądu doprowadził tam nawet do zatrzymania przemysłu.
Stało się tak dlatego, ponieważ Australia, jeden z głównych producentów węgla, opowiedziała się po stronie USA. Chiny chcąc ukarać Australię wstrzymały import węgla i zwiększyły zamowienia m.in. z Rosji. To działanie wywołało pierwsze niedobory i wzrost cen.

W tym okresie cegiełkę dorzuciło też nasze Ministerstwo Klimatu chcąc wprowadzić ostrzejsze normy jakości paliw stałych. Uznało też, że świetnym pomysłem będzie zmiana nazwy z Ekogroszek na Groszek 3, aby nie kojarzył się z ekologią. W niektórych mediach pojawiły się nagłówki „Ekogroszek do lamusa”, „Koniec ekogroszku i ekomiału”. Przepis na panikę gotowy. A potem wszyscy się dziwią dlaczego składy świecą pustkami.

Wracając do tematu. Druga fala wzrostów cen mająca miejsce w marcu 2022 roku wywołana została konfliktem na Ukrainie. Tu też główną rolę odegrała geopolityka na którą tak naprawdę nie mamy wpływu. Ryzyko globalnego konfliktu, przerwane łańcuchy dostaw i problemy z energią wywindowały ceny w kosmos.

Powodów jest oczywiście jeszcze więcej. Wymieniłem te, które w mojej ocenie są najistotniejsze. Mam nadzieję, że informacje zawarte filmie pozwolą z innej perspektywy spojrzeć na temat rosnących cen.

 

 

Dlaczego węgiel jest taki drogi