fbpx

JakiEkogroszek.pl

katalog, ceny, testy, analizy, promocje

Od 2019 roku tworzę zestawienia cen ekogroszków. Co miesiąc udostępniam zestawienie wskazując co w danym momencie można kupić taniej. Zebrałem trochę danych którymi chciałbym się podzielić. Powiem jak kształtowała się cena ekogroszku przez ostatnie lata.

Pierwsza część wykresu do czerwca 2021 roku nie jest jakoś szczególnie ciekawa. Ceny są stabilne. Sprawne oko zauważy obniżki po sezonie grzewczym w okolicach kwietnia i maja. W marcu 2020 roku było widoczne większe zainteresowanie zakupem ekogroszku ale nie przełożyło się to na skokowy wzrost cen. W 2021 ceny pozostały na tym samym niskim poziomie mimo powoli rosnących cen węgla na rynkach światowych.

Sielanka trwała do lipca…

Zbliżał się sezon, a ceny węgla nadal rosły. Sprzedawcy zaczęli podnosić ceny. O 50 zł, o 100 zł na tonie. Każdy kolejny miesiąc przynosił kolejne podwyżki. Ostrzegałem wtedy, że ceny niebezpiecznie i szybko rosną. Apogeum wzrostów miało miejsce w październiku. Chiny po nałożeniu embarga na Australijski węgiel zaczęły odczuwać jego braki. Miały miejsce przerwy w dostawach prądu. Wykresy wystrzeliły ze 150$ do poziomu ponad 200 $ za tonę węgla. Ceny topowych ekogroszków osiągnęły poziom około 1500 zł za tonę.

Jak drożał ekogroszek

Na przełomie października i listopada Chiny zapowiedziały interwencję w branżę węgla. Z dnia na dzień cena na światowych rynkach spadła o 100$. Nie przełożyło się to od razu na koszt ekogroszku. Dopiero w styczniu zobaczyliśmy obniżki o ok. 100 zł. Wydaje się, że gdyby nie sytuacja na wschodzie, trend spadkowy miał szansę się utrzymać. Powinniśmy mieć teraz ekogroszki w cenie 1100-1200 zł za tonę. Niestety ceny ponownie wystrzeliły, tym razem do absurdalnych poziomów 460$ za tonę. Dodatkowo wzrósł mocno kurs dolara.

Jak widać na wykresie ceny już spadły ale ekogroszku nadal rosną. Zapytasz dlaczego?

Większość ekogroszku pochodziła z Rosji. Teraz go brakuje, a niebawem zostanie wprowadzone całkowite wstrzymanie importu. Po latach zamykania kopalń i ograniczeń w zatrudnieniu, polskie górnictwo nie może nadążyć za popytem.
Jeden ekogroszek, zaznaczony czerwoną linią jest widocznie tańszy. To cena w PGG pokazana dla porównania.

 Ekogroszek od 2019 od 2022