fbpx

JakiEkogroszek.pl

katalog, ceny, testy, analizy, promocje

Stało się to o czym mówiłem już miesiąc temu. Rząd zapowiedział wprowadzenie zakazu importu węgla z Rosji. Nie udało się takiej decyzji wynegocjować na szczeblu unijnym dlatego chce wprowadzić go w kraju. Embargo ma być wprowadzone bardzo szybko. Mowa jest o kwietniu lub maju tego roku. Zakaz dotyczyć ma wszystkich podmiotów w tym firm prywatnych.

Jeszcze rok temu większość ekogroszku trafiająca do naszych domów pochodziła za wschodniej granicy. Węgiel z polskich kopalni nie cieszył się dużym zainteresowaniem. Powodów było kilka ale chyba najważniejszym była cena. Rosyjski węgiel można było kupić taniej.

Po wprowadzeniu embarga wiele się zmieni, szczególnie na rynku ekogroszku.

Większość firm bazowała na rosyjskim węglu więc prawdopodobnie znikną one z rynku. Już teraz, bardzo często na stronach znajdziemy informację o braku dostępności węgla.

Niektóre będą szukać innych źródeł pozyskania surowca. Możliwe, że niebawem zobaczymy więcej węgla z Kolumbii, Australii czy RPA. Na razie są tylko zapowiedzi. Niestety na niską cenę importowanego węgla raczej szans nie ma.

Jeśli jednak znane marki ekogroszków pozostaną to można założyć, że w workach otrzymamy węgiel o innych parametrach niż te do których jesteśmy przyzwyczajeni. Pozostanie to samo opakowanie ale otrzymamy inny produkt.

Głównym źródłem węgla będzie PGG i Tauron. Jak na razie nie radzą sobie z zaspokojeniem potrzeb klientów. Ekogroszek jest przez większość czasu niedostępny. Należy jednak przyznać, że są podejmowane działania mające na celu poprawienie logistyki.
 

Wszystko zmierza w kierunku wyeliminowania pośredników w handlu węglem. Zamówienie można wykonać poprzez sklep internetowy w PGG i Tauronie, a cena jest znacząco niższa. Jeśli uda się zwiększyć wydobycie i poprawić dostępność to polskie spółki węglowe będą miały monopol.

Oprócz importerów duży problem mogą mieć lokalne składy węgla. Ich rola może zostać ograniczona jedynie do transportu węgla spod kopalni.

Ucierpieć może też jakość obsługi. Już teraz można odnieść wrażenie, że powoli z klientów stajemy się petentami.

Pogorszy się jakość ekogroszków. Rosyjski węgiel lepiej sprawdzał się w nowoczesnych kotłach na ekogroszek. Był wybierany ze względu na małą spiekalność i niewielką ilość popiołu.

Biorąc pod uwagę ceny węgla na światowych rynkach to te w polskich kopalniach są bardzo niskie. Ekogroszki w PGG podrożały zaledwie o około 100 zł w stosunku do zeszłego roku. Taniej więc raczej nie będzie. Wręcz przeciwnie.

Spokojnie spać mogą górnicy oraz pracownicy polskich spółek węglowych. Na jakiś czas można zapomnieć o zamykaniu kopalń i zwolnieniach.

 

 

Embargo na rosyjski węgiel