fbpx
katalog, ceny, testy, analizy, promocje

Dziś zobaczymy jak wygląda ekogroszek suchy i mokry. Zaczniemy od otwarcia nowego worka. Najczęściej dostarczany przez producentów węgiel jest czarny i delikatnie wilgotny. Na workach może znajdować się niewielka ilość wody, która odparowuje z węgla. Jest to normalne zjawisko. Taki ekogroszek przed wsypaniem do podajnika najlepiej przesuszyć pozostawiając otwarte worki na kilka godzin. Ekogroszek suchy można rozpoznać po kolorze. Jest bardziej szary niż czarny. Ma też sporo pyłu i przy wsypywaniu do podajnika unosi się kurz. Na koniec ten sam ekogroszek potraktowany dużą ilością wody. Jest czarny i błyszczący. Woda i pył węglowy tworzą maź, która oblepia węgiel. Pierwotna waga worka wynosiła 20,20 kg. Z wodą wzrosła do 20,87 kg.

Czy można wysuszyć ekogroszek tylko otwierając worek?

Tydzień temu zalałem wodą 20 kg worek ekogroszku. Czas sprawdzić, czy jest suchy. Dodam, że worek stał w ciepłej, przewiewnej kotłowni. Dla porównania obok postawiłem węgiel z dostawy.
Z wierzchu ekogroszek jest oczywiście wysuszony, ale po przesunięciu worka widzimy mokry czarną breję. Wprawdzie nie wylewa się z worka, ale węgiel jest nadal bardzo mokry.
Wniosek: Nie można wysuszyć ekogroszku tylko rozcinając worek.

mokry ekogroszek

Suchy ekogroszek