fbpx
katalog, ceny, testy, analizy, promocje

Chyba każdy zdaje sobie sprawę, że najlepszym czasem na zakup ekogroszku jest okres wiosenno-letni. Dobra pogoda daje nadzieję na dostarczenie suchego węgla, a nawet jeśli okaże się mokry, pozwala na jego osuszenie przed sezonem grzewczym. Drugi ważny argument to dostępność. Towar jest na stanie, a czas dostawy zazwyczaj nie przekracza kilku dni.

W tym artykule szerzej chciałbym opisać kolejny ważny czynnik przemawiający za zakupem ekogroszku poza sezonem. Mowa jest oczywiście o cenie, a dokładniej o polityce rabatowej poszczególnych firm.

Z analizy zebranych danych wynika, że najlepszym okresem, w którym najwięcej firm oferuje promocyjne ceny, jest czerwiec. Uwaga! Z początkiem lipca ceny zaczęły mocno rosnąć.

Wykres pokazuje ile zaoszczędzimy kupując wszystkie ekogroszki w danym miesiącu.


Poniżej podzieliłem na grupy oraz krótko opisałem, w jaki sposób firmy obniżały ceny. Wyszukaj swojego dostawcę i sprawdź, kiedy był (a może jeszcze jest) najlepszy czas na zakup ekogroszku.

Aktualne na dzień 25.07.2019

Dynamiczne zmiany

Pierwsza grupa charakteryzuje się dużą zmiennością cen. Różnica często przekracza 100 zł na tonie co oznacza oszczędności nawet do kilkuset złotych w ciągu roku.

KGM Hurtownia Opału
Pierwsze obniżki miały miejsce już w lutym i od razu ceny mocno poszybowały w dół. Ekogroszek Standard staniał o 74 zł. Okres najniższych cen obejmował aż 4 miesiące od kwietnia do początku lipca. Co ciekawe tylko dwa produkty Gold i Standard miały znacząco niższe ceny. Ekogroszek Silver staniał nieznacznie i przez długi czas był droższy niż Gold.

Rowex Group
Promocja była dwuetapowa. Najpierw ceny spadły w marcu, a następnie ponownie w maju. Różnica wyniosła nawet 140 zł na tonie. Obecnie ceny poszły mocno w górę, ale w zamian producent proponuje upusty przy większych zamówieniach.

Najlepszy Ekogroszek
Im lepszy ekogroszek, tym większy upust. W ten sposób można najprościej określić zmiany cen w przypadku tego sprzedawcy. Zaoszczędzić można było odpowiednio 30 zł (Classic), 50 zł (Premium), 100 zł (Premium Plus). Okres promocji przypadł na miesiące: kwiecień, maj i czerwiec.

P.H.U. Libera
Szaleństwo promocji. Trzy obniżki doprowadziły do różnicy nawet 200 zł na tonie. Co istotne dotyczyło to wszystkich produktów. Kiedy kupić? Na początku maja. Wtedy zostały odnotowane najniższe ceny.

Sobianek i Patriot
Jedna z tych firm, która aktywnie działa na rynku. Zacznijmy od cen. Ekogroszek Silver tańszy o 130 zł od marca do dziś (nadal aktualna promocja). Gold najpierw 90 zł taniej potem korekta na 70 zł. W zamian dodano promocję Kup więcej, zapłać miej (rabat do -30 zł/t przy zamówieniu 4 ton). Wprowadzony został też nowy ekogroszek Bronze oraz paleta testowa. Można też zamówić i sprawdzić pojedynczy worek (na stronie producenta i Allegro).
Firma posiada też drugą markę ekogroszek Patriot. Od kwietnia tańszy o 400 zł na tonie.

Dobry Opał
Promocje pojawiły się dość późno (czerwiec). Ceny na wszystkie ekogroszki tego producenta znacząco spadły (od 65 - 140 zł) i są nadal aktualne.

Pure Fuels
Promocja ruszyła w maju i trwa do dziś. Ekogroszek Premium Plus można zakupić o 101 zł taniej.

A&K
Firma z pięciu ekogroszków wprowadzała promocje tylko dwóch. Znalazła się w tej grupie dzięki zmniejszeniu (na przełomie kwietnia i maja) o 100 zł ceny ekogroszeku Piekarski.


Znaczące obniżki

W tej grupie znalazły się ekogroszki, których cena znacznie spadła i pozwoliła sporo zaoszczędzić.

Tauron
Promocja ruszyła w marcu i trwała ponad miesiąc. Oba ekogroszki znacząco staniały o ok. 60-70zł. Potem cena stopniowo rosła i prawdopodobnie w najbliższym czasie wróci do starych poziomów.

Sambudrol
Od 20 do 70 zł obniżki. Promocje ruszyły z końcem marca i w niektórych przypadkach są nadal aktualne (Power Max, Power, Economy). Warto podkreślić, że okres niższych cen był bardzo długi, a ceny stabilne. Firma daje dużo czasu, aby taniej zaopatrzyć kotłownie w niezbędny opał.

KTK Polska
Promocje zostały wprowadzone stosunkowo późno. Zmiana cen została odnotowana dopiero na początku czerwca. Stabek był tańszy o 40 zł, Czarny Piorun o 91 zł. Obie promocje nie są już aktualne. W ostatnich dniach nieznacznie staniała Czarna Perła.

Medex
Promocja rozpoczęła się w marcu. Po miesiącu miały miejsce kolejne obniżki. Łącznie zaoszczędzić można do między 40 a 75 zł. Licznik na stronie informuje, że oferta jest aktualna do końca miesiąca.

M.P.M. Zagorski
O 20 do 80 zł spadły ceny z końcem maja i ten stan utrzymuje się do dzisiaj.

Energo
Firma wprowadziła znaczące promocje jako jedna z pierwszych. Już na początku marca ceny spadły o 50 zł. Tańszy ekogroszek można było zakupić do końca czerwca. W ofercie pojawił się też nowy, najlepszy jakościowo produkt Extra Premium +.

Zalkar
Niższe ceny zaczęły obowiązywać od marca i cały czas się utrzymują. W ostatnim czasie jeszcze bardziej staniał Ekogroszek Special, a różnica osiągnęła 50 zł.

Rastar
50 zł – o tyle tańsze są ekogroszki w promocyjnych cenach. W kwietniu najpierw została obniżona cena ekogroszku wysokokalorycznego, a w czerwcu ekogroszku 24.

Prestige
Aktualnie trwa rozpoczęta w czerwcu promocja. Można zakupić dwa produkty (Platinum, Premium) o 60 zł taniej.

Chemikals
W maju cena spadła o 70 zł. Po kilku tygodniach promocji została obniżona do 50 zł i jest nadal dostępna.

Polski Węgiel
Firma wprowadziła obniżki w ostatnich tygodniach. Ceny spadły o 60 zł.

SUEK Polska
W czerwcu miała miejsce krótko terminowa promocja gdzie Ekotec24 był tańszy o 80 zł, a Ekotec25 o 55 zł.

 

Umiarkowane obniżki

Sibugolpl
Najniższe ceny były w maju i czerwcu. Ceny spadły max. 30 zł.

Bartex
Marzec – czerwiec. W tym okresie można było zaoszczędzić do 40 zł.

Węglobud
Obecnie jest aktywna promocja, w ramach której można zakupić ekogroszek Piekło czerwony o 40 zł taniej. Zazwyczaj, jeśli pojawiają się zniżki, to są niewielkie i krótkotrwałe.

Anmag
Od 30 do 50 zł można było zaoszczędzić kupując ekogorszek między kwietniem a czerwcem. Obecnie wszystkie produkty są droższe niż w ubiegłym sezonie.

Gwóźdź
Od kwietnia do czerwca można było zakupić produkty o 21 zł taniej.

BIO-POL
Wahania cen były nieznaczne, w granicach od 10 zł do 20 zł. Co ciekawe najdrożej było w maju i czerwcu.

Karena
Jeden z ekogroszków Iskra Błękitna ma obecnie niższą cenę o 40 zł. Pozostałe notowały tylko podwyżki.


Poniższe firmy nie prowadzą polityki rabatowej. Ich ceny cały czas są na podobnym poziomie. Jeśli zaopatrujesz się w jednym z nich, to zakupu możesz dokonać w dowolnym momencie.
Agroplon
Węglo Smyk
Sztygar
Adamex
PGG
Carter Trans
K Investments
Dragon Węgiel
Ekozgoda
MIDAS S.C.
P.H.U Wasiucionek
Bio Energia Silesia

Na koniec chciałbym podkreślić, że niewielkie rabaty albo brak promocji nie koniecznie oznaczają gorszą ofertę. Ceny mogą na przykład utrzymywać się na stałym, niskim poziomie. Każda firma ma swoją politykę cenową, ale warto wiedzieć jaką.