fbpx
katalog, ceny, testy, analizy, promocje

Odkurzacz do popiołu KerchOdkurzacz przemysłowy do popiołu i gruzu marki Kerch można kupić na Allegro (link). Cena jest bardzo niska i wynosi ok. 200 zł. Według opisu maksymalna moc urządzenia ma mieć 2200W.

Sprzedawca w opisie wymienia najważniejsze zalety:

  • wysoka wytrzymałość
  • skuteczność
  • niezapychające się filtry (dzięki odrzutowi skierowanemu na dno pojemnika)
  • podwójny system filtracji
  • odporność na temperaturę do 60°C


Realizacja zamówienia, jak i sama dostawa była bez zarzutu. W skład odkurzacza wchodził metalowy zbiornik, kółka, pokrywa z filtrem HEPA, wąż, trzy plastikowe rury, końcówka uniwersalna, 3 filtry z materiału oraz krótkie aluminiowe rury z płaską i okrągłą końcówką.

Złożenie odkurzacza jest bardzo proste. Już po kilkunastu minutach urządzenie jest gotowe do pracy. Nie jest to cichy sprzęt. Trudno ocenić głośność, ale skutecznie utrudnia prowadzenie rozmowy. Całość jest to bardzo lekka. Waży zaledwie 4 kg. Odkurzacz posiada 4 kółka ustawione podobnie jak w typowym krześle biurowym. Jest dzięki temu zwrotny i może poruszać się w każdą stronę. Wąż sprawia wrażenie solidnego w przeciwieństwie do plastikowych rur. Przy ich użytkowaniu często dochodzi do rozłączenia elementów. Końcówki aluminiowe są cienkie i krótkie.

Odkurzacz został zakupiony jako urządzenie wspomagające przy czyszczeniu pieca. Szczególnie zależało mi na okolicach drzwiczek, które nie domykały się gdy zalegał popiół. Chciałem też usunąć popiół, sadzę i brud z podłogi. W obu tych przypadkach odkurzacz sprawdza się dobrze. Wszystkie zanieczyszczenia trafiają do pojemnika, a samo sprzątanie jest dokładniejsze i odbywa się znacznie szybciej.

Problem pojawia się, gdy chcemy zebrać popiół, w którym jest niedopalony węgiel albo spieki. Już nawet niewielkie grudki potrafią zatkać rurę (o ile w ogóle zmieszczą się w tak niewielkim otworze). Kolejny problem to materiałowy filtr. Teoretycznie do dyspozycji mamy 20l pojemnik. Niestety nie ma praktycznie żadnych szans, aby go zapełnić. Po kilku chwilach odkurzacz zapycha się i ssanie jest coraz słabsze. Musimy opróżnić pojemnik. I tu kolejny minus. Przy otwieraniu część zanieczyszczeń wysypuje się na podłogę.

Samo opróżnianie pojemnika jest szybkie i bezproblemowe. Filtr można wytrzepać lub umyć i założyć nowy. Jeśli odkurzamy całą kotłownię to tę czynność powtórzymy nawet kilka razy.

Dołączona końcówka sprawdza się tylko przy zbieraniu pyłu i sadzy. Nie radzi sobie z grubszym popiołem i gruzem.

Czy warto?

Kup ten odkurzacz, jeśli:

  • chcesz raz na tydzień odkurzyć zakamarki pieca, aby ułatwić sobie pracę i utrzymać względną czystość w kotłowni
  • nie chcesz wydawać dużych pieniędzy na odkurzacz przemysłowy

Nie kupuj jeśli:

  • oczekujesz porządnego odkurzacza przemysłowego
  • zamierzasz wykorzystać ten sprzęt również do innych celów
  • będziesz często z niego korzystał