Pellet czy ekogroszek – co wybrać?

ekogroszek

Współczesny rynek energetyczny daje wiele możliwości. Szczególnie wyraźnie widać do w obszarze ogrzewania domów prywatnych. Wśród wielu urządzeń grzewczych warto wyróżnić kotły na pellet i ekogroszek. Są to piece 5 generacji, które doskonale wpisują się we współczesne trendy. Co zatem wybrać pellet czy ekoroszek?

Obecnie sprzedawane piece na pellet oraz piece na ekogroszek 5 klasy, to nie te same kotły na paliwo stałe, znane sprzed kilku dekad. Obecnie, urządzenia zasilane pelletem i ekogroszkiem mają walory ekonomiczne i ekologiczne. Oba warianty posiadają certyfikat Ecodesign, co jest gwarancją pozytywnego wpływu na środowisko. W dyrektywie zwanej Ekoprojektem zawarte są normy emisyjne i sprawnościowe, które dotyczą urządzeń grzewczych dopuszczonych do obrotu na rynku. Przekłada się to nie tylko na ekologię, ale również na wymierne oszczędności finansowe. Czym się różni pellet od ekogroszku? Co wybrać do domu prywatnego? Poniżej wyjaśniamy podstawowe kwestie związane z charakterystyką obu paliw.

Pochodzenie pelletu i ekogroszku

Pellet to jedno z najbardziej niedocenianych odnawialnych źródeł energii. Powinien być stawiany w jednym rzędzie z pompami ciepła. Jednak rzadko ma to miejsce. Pellet jest to odpad zaliczany do biomasy. Najczęściej jest produktem ubocznym procesu produkcji elementów drewnianych. Pellet jest produkowany w rozmaitych odmianach i stopniach spalania, w zależności od przeznaczenia jego użycia.

pellet
Fot. Pellet drzewny by Mrdidg / Źródło: Pixabay

Ekogroszek to natomiast pochodna węgla kamiennego lub brunatnego. Wytwarzany jest z wysokokalorycznego węgla o niskiej zawartości siarki, wody i substancji niepalnych. Rozmiary ziaren w zakresie 5–25 mm pozwalają na stosowanie ekogroszku w automatycznych dozownikach węgla.

ekogroszek
Fot. Ekogroszek by S.Hermann & F.Richter / Źródło: Pixabay

Możliwości grzewcze pelletu i ekogroszku

Wartość opałowa pelletu zależy od surowców, z których został wyprodukowany. Średnio dla pelletu drzewnego waha się między 15 a 18 MJ/kg. Pellet ze słomy pszennej to średnio około 16 MJ/kg. Pod tym względem, ekogroszek góruje nad pelletem. Kaloryczność ekogroszku może wynosić nawet 26 MJ/kg.

Powyższe wartości przekładają się bezpośrednio na koszty eksploatacji kotłów na ekogroszek i kotłów pellet. Szacuje się, że koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej za pomocą ekogroszku to około 0,13 zł. W przypadku pelletu, wartość ta przekracza 0,2 zł.

Ergonomia pieca na pellet i ekogroszek

Zarówno pellet jak i ekogroszek to paliwa spalane w nowoczesnych kotłach. Coraz rzadziej stosuje się kotły zasypowe, a podajniki stają się standardem, który znacznie ułatwia użytkowanie urządzenia. Ponadto, istnieje możliwość wyposażenia pieca na pellet oraz ekogroszek w systemy sterujące umożliwiające kontrolę procesu spalania z poziomu urządzeń mobilnych.

Jak widać, ekogroszek i pellet to paliwa, które na wielu płaszczyznach są podobne. Jeśli zależy nam na korzyściach ekonomicznych, lepszym rozwiązaniem będzie piec na ekogroszek. Natomiast wybierając piec na pellet możemy cieszyć się odnawialnym źródłem energii, które charakteryzuje się większą czystością nie tylko w kontekście wpływu na środowisko ale również pod względem składowania.

Artykuł sponsorowany

Aktualne ceny, testy, analizy i promocje. Największy katalog internetowy ekogroszków z możliwością wyszukiwania po parametrach technicznych i kryteriach finansowych.