Ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych to niezwykle ważny i skomplikowany temat. W wyborze konkretnej formy ogrzewania należy wziąć pod uwagę nie tylko podstawowe parametry opałowe danego paliwa, ale także – jego wpływ na środowisko naturalne. W ciągu ostatnich lat Unia Europejska stanowczo zaostrzyła reguły korzystania z paliw węglowych do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. W naszym kraju jest to sytuacja o tyle istotna, że każdej zimy zmagamy się z olbrzymim smogiem, który wywołuje negatywny wpływ na nasz stan zdrowia. Dlatego w wyborze paliwa grzewczego należy postawić nie tylko na skuteczność, ale także ekologię.
Ekogroszek – czy warto używać?
Ekogroszek to jedno z najchętniej wybieranych w naszym kraju paliw. Od kilku lat, obserwujemy niegasnącą popularność ekogroszku zarówno w ogrzewaniu pomieszczeń mieszkalnych, jak i dużych hal fabrycznych, budynków użyteczności publicznej, biurowców i innych. Co warte podkreślenia – ekogroszek jest paliwem powstałym w oparciu o węgiel, lecz mimo to – spełnia wszystkie „wyśrubowane” standardy narzucone przez Unię Europejską.
Liczba dostępnych w naszym kraju rodzajów ekogroszków jest ogromna. Lokalne składy opałowe posiadają niekiedy po kilka różnych odmian tego paliwa pochodzących od różnych dostawców. Znajdziemy zarówno te bardziej, jak i mniej wydajne, przeznaczone do ogrzewania gospodarstw domowych czy dedykowane tak zwanym odbiorcom budżetowym.
Oprócz wysokiej wartości opałowej ekogroszek cechuje się także minimalną zawartością wilgoci oraz substancji szkodliwych – takich jak tlenki siarki. Te ostatnie, uwalniane w czasie spalania, nie stanowią w zasadzie żadnego zagrożenia dla środowiska. Szczególnie, gry porównamy parametry ekogroszku ze standardowym węglem. Warto także podkreślić, że spalanie ekogroszku produkuje minimalną ilość popiołu, który można wykorzystać jako naturalny nawóz – na przykład rozsypując po powierzchni trawnika.
fot. materiały prasowe
Ekogroszek – workowany czy sypki?
Przystępując do zakupu ekogroszku, warto mieć na uwadze kilka najważniejszych spraw, aby nie dać się oszukać i nie kupić przypadkiem podrabianego paliwa. Niestety, ale nie wszystkie składy opału w naszym kraju działają w pełni uczciwie i zdarza się, że sprzedają zwykły miał węglowy sygnowany jako ekogroszek.
By nie paść ofiarą oszustwa, należy zwrócić uwagę na konsystencję ekogroszku – powinien być stworzony z bryłek węgla o minimalnej wielkości, nieprzekraczającej średnicy kilku centymetrów. Jeśli przyglądając się danemu ekogroszkowi mamy jednak wątpliwości – warto wówczas sięgnąć po najbardziej sprawdzone rozwiązanie. Jest nim po prostu – zakup ekogroszku workowanego. W takim wypadku możemy mieć pewność, że znajdujący się w środku opakowania ekogroszek jest oryginalny i nie został przyprawiony niepożądanymi odpadkami węglowymi.
Osobom poszukującym sprawdzonych dostawców ekogroszku polecamy zapoznać się z ofertą: https://pangroszek.pl/. Wśród oferowanych znajdują się wyłącznie ekogroszki workowane, spełniające najwyższe unijne standardy, o korzystnych parametrach opałowych, jak również minimalnej zawartości związków siarki.
Artykuł sponsorowany